SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Odeabank’ta bir dönem yardımcı antrenör olarak çalışan Emre Vatansever, Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA) takımlarından Seattle Strom’da stajyer asistan antrenör olarak görev yapacak.

Vatansever, WNBA’de ilk deneyimini takımının yarın Los Angeles Sparks’ı konuk edeceği karşılaşmada yaşayacak.

WNBA’deki göreviyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Emre Vatansever, Seattle Strom’da geçireceği zamanın basketbola bakışında önemli değişiklikler yapacağını söyledi.

ABD’de sezonun biteceği Eylül ayına kadar çalışacağını belirten Vatansever, “Yarın da ilk maçımız olacak. İki hafta önce hazırlık kampı başladı. 13 Eylül’e kadar sezon sürecek. Finale çıkmamız halinde eylül ayının sonuna kadar bu deneyimin içinde yer alacağım” dedi.

ABD asıllı Türk milli takım oyuncusu Nevin Nevlin ile evlendikten sonra WNBA’deki bağlantılarını güçlendirdiğini kaydeden Vatansever, “Her yaz bu ülkeye gelip, çalışmaları takip ediyordum. İnsanlarla bir şekilde bağlantı kurmuştum. Bu sırada birçok kişiyle çalışma fırsatı buldum. Seminerleri takip ettim. Takımın başantrenörü Jenny Boucek ile yaptığımız bir konuşmanın ardından WNBA’deki kariyerim oluşmaya başladı” diye konuştu.

ABD’deki basketbolun farklı bir dünya olduğunu anlatan Vatansever, şunları söyledi:

“Basketbola bakış açısı burada çok farklı. WNBA ile NBA paralel bir şekilde ilerliyor. İnsanlar NBA’yi takip edip WNBA’de uygulamaya çalışıyor. Benim kişisel gelişimime de bu anlamda çok katkı yapacak. WNBA sezonu yaz aylarında oynanıyor. Türkiye ve Avrupa basketbolu ise kış sezonunda yapılıyor. Türkiye’de de geleceğe dair görüşmelerim var. Türkiye’de çalışıp, gelecek yaz bir kez daha ABD’de devam etmeyi planlıyorum. Önümüzdeki sezon da buna benzer bir durum olma ihtimali var.”

vatansever2423