SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Resmileşti… Süper Lig A.Ş. geldi

TFF ile Kulüpler Birliği arasında Süper Lig A.Ş kurulması adına iyi niyet protokolü imzalandı. Süper Lig yeni yayın ihalesi 2017 yılında Süper Lig AŞ tarafından yapılacak. Yeni protokol ile daha önce gelir havuzundan %10 + %2 alan TFF'nin payı %4'e düşürüldü...

Güncellenme: 18:32, 04/06/2015
Resmileşti… Süper Lig A.Ş. geldi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Kulüpler Birliği Vakfı İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıya TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ile birliğe üye kulüplerin başkan ve temsilcileri katıldı.

TFF ile Kulüpler Birliği arasında Süper Lig A.Ş kurulması adına iyi niyet protokolü imzalandı. Yıldırım Demirören ve Göksel Gümüşdağ’nın imzaladığı protokol sonrası; Demirören, “Ayağına önce ben bastım” dedi ve toplantıda gülüşmeler yaşandı.

Süper Lig maçlarının yayın ihalesini gerçekleştiren tek kurum olan TFF, bu hakkını kulüplere devredecek. Protokole göre, 2017 yılında yapılacak Süper Lig maçları TV yayın ihalesini, Kulüpler Birliği Vakfı’na üye kulüplerin kuracağı Süper Lig A.Ş. gerçekleştirecek. Yeni protokol ile daha önce gelir havuzundan %10 + %2 alan TFF’nin payı %4’e düşürüldü.

Tarihi imza sonrası Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, “Genel bir mutabakat var. 2017 yılında yayın ihalesini Kulüpler Birliği Vakfı yapacak” dedi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, “Türk futbol tarihinde milat olacak bir imza attık. TFF’nin payını %4’e düşürdük. Yeni yayın ihalesinde de rakamlar çok çok yukarılara çıkacak, buna inanıyoruz. Mühim olan kanunun çıkması. Spor Bakanımızdan da söz aldık bu konuda” ifadelerini kullandı.

SÜPER LİG'DE YAYIN GELİRİ NASIL DAĞITILIYOR? * % 11'i Sü­per Lig'de şam­pi­yon olan ta­kım­la­rın şam­pi­yon­luk sa­yı­la­rı­na gö­re * % 35'i ku­lüp­le­re eşit olarak * % 45'i per­for­man­sa bağ­lı ba­şa­rı pri­mi ola­rak * % 9'u ise ilk al­tı­ya gi­ren ta­kım­la­ra ba­şa­rı pri­mi ola­rak

TFFF

Yayınlanma Tarihi:11:13,