SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Blatter’in istifası Almanya’yı memnun etti

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Niersbach ve Dışişleri Bakanı Steinmeier, FIFA Başkanı Sepp Blatter'in istifasını değerlendirdi.

Güncellenme: 10:31, 03/06/2015
Blatter’in istifası Almanya’yı memnun etti

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Wolfgang Niersbach, FIFA Başkanı Joseph Blatter’in görevinden ayrılacağını açıklamasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Alman basınına açıklama yapan Niersbach, Blatter’in bu kararını daha önceden de verebileceğini ifade etti. “Bu tamamen doğru ve geç kalınmış bir karar” diyen Niersbach, ancak bu istifayla tüm sorunların çözülemeyeceğini ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de bakanlıkta düzenlenen bir etkinlik sırasında yaptığı açıklamada, Blatter’in istifasıyla futbolda yeniden bir başlangıcın yapılabileceğini belirterek, “Ben futbolda ve futbol coşkusunun sürmesi için yeniden bir başlangıcın gerekli olduğunu söylemiştim. Blatter’in görevinden ayrılmasının bu yeniden başlangıcı mümkün kılacağı için memnunum” değerlendirmesinde bulundu.

Steinmeier, bu konuda tavsiyeler vermek siyasetçilerin görevi olmadığını da kaydetti.

FIFA’nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı Zürih’te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında “kara para aklandığı” gerekçesiyle geçen hafta açılan soruşturmanın ardından düzenlenen FIFA Kongresi’nde 5. kez başkan seçilen Blatter, görevinin 4. gününde istifa kararı almıştı.