SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FBI'ın FIFA'da başlattığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Operasyonu ilk duyuran The New York Times gazetesi bugün de sürpriz bir iddiayı manşetine taşıdı. Buna göre operasyona sebep olan ana unsurlardan biri FIFA'dan 2010 Dünya Kupası'nı düzenleyen Güney Afrika Futbol Federasyonu'na 10 milyon dolarlık bir paranın gitmesi.

Gazete, bu paranın gönderilmesinde FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'nin yetkisi olduğunu yazarken FIFA bugün yayınladığı mesajda sorumlu kişinin Valcke olmadığını, geçen sene vefat eden Arjantinli Julio Grondona'nın izniyle böyle bir para transferini yapıldığını duyurdu.

Fakat daha sonra ortaya çıkan belgeye göre Güney Afrika Futbol Federasyonu, bu 10 milyon dolarlık ödeme için Jerome Valcke'ye bir yazı gönderiyor. İngiliz ve Amerikan medyası ilk etapta tutuklanan isimlerin arasında yer almayan Blatter’in sağ kolu Valcke'nin tutuklanabileceğini iddia etti. Önümüzdeki günlerde operasyon Blatter’e kadar sıçrayabilir.

FIFA'nın suçu üzerine attığı Julio Grondona 26 yıl boyunca FIFA Yönetim Kurulu'nda yer almış ve geçen sene 82 yaşında vefat etmişti. FIFA Başkanı Sepp Blatter onu “Ebedi arkadaşım” olarak nitelemişti.

Ajansspor