SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Voleybol kadınlarda 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Avrupa Elemeleri, 4-9 Ocak 2016’da Ankara’da düzenlenecek.

Voleybol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, 5-21 Ağustos 2016’da Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin ev sahipliği yapacağı Olimpiyat Oyunları Avrupa Elemeleri’nin Ankara Başkent Voleybol Salonu’nda organize edileceği belirtildi.

2015 CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın ardından açıklanacak sıralamaya göre Türkiye ile Avrupa’nın en iyi 7 takımının mücadele edeceği elemeleri şampiyon tamamlayan ülke, doğrudan 2016 Rio Olimpiyatları’na katılma hakkı elde edecek. Organizasyonda ikinci ve üçüncü sırayı alan takımlar ise 2016 yılının mayıs ayında Dünya Elemeleri’ne katılacak.

Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, 2012 Londra Olimpiyatları öncesinde de elemelerin Ankara’da oynandığını ve tarihte ilk kez olimpiyatlara katılma hakkı elde edildiğini hatırlatarak, “Ankara seyircisinin bize yine büyük bir destek vereceğine ve tekrar olimpiyatlarda mücadele etme hakkı elde edeceğimize inanıyorum. Rio’da yer alıp, tüm Türkiye’yi gururlandıracak bir derece elde etmeyi hedefliyoruz. Bu uzun ve zorlu süreçte teknik ekibimize, sporcularımıza ve tüm voleybol ailemize başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.