SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bir dönem Fenerbahçe’yi de çalıştıran dünyaca ünlü Brezilyalı eski milli futbolcu ve teknik direktör Arthur Zico, şu an sarı-lacivertli takımla herhangi bir ilgisinin olmadığını söyledi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin açtığı Spor Yöneticiliği Lisans Programı’nın ilk dersini vermek için İstanbul’da bulunan Zico, üniversitenin Santralistanbul yerleşkesinde düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulundu.

Son olarak Hindistan’nın FC Goa takımını çalıştıran Brezilyalı teknik adam, Fenerbahçe’de sportif direktörlüğe getirileceği iddia edilen İtalyan Giuliano Terraneo’yu tanıdığını ifade ederek, “Ama 2007 yılından beri kendisiyle görüşmedim. Kendisinin benim menajerim olduğu yönünde söylentiler var ama benim şu ana kadar menajerim olmadı. Kendisiyle herhangi menajerlik anlaşmamız yok” dedi.

İstanbul’da bulunmasının Fenerbahçe ile herhangi bir ilgisi olmadığını vurgulayan Zico, şunları kaydetti:

“Burada olmamın Fenerbahçe ile hiçbir ilgisi yok. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden aldığım daveti 2-3 aydır değerlendiriyoruz. Ben de planlarım doğrultusunda UEFA Avrupa Ligi finalini Varşova’da yorumladıktan sonra buraya geldim. Buradan da UEFA Şampiyonlar Ligi finalini yorumlamak için Berlin’e gideceğim. Buraya gelmem ile Fenerbahçe’nin Giuliano Terraneo anlaşması tamamen tesadüf oldu. Buraya gelme amacım Fenerbahçe ile ilgili herhangi bir şey değil.

Fenerbahçe’yi çalıştırdığı dönemde önemli başarılar kazandıklarını anlatan Arthur Zico, “Teknik direktör olarak çok iyi bir iş yaptığıma inanıyorum. Yönetim ile beraber önemli sonuçlara imza attık. Bunun için çok mutluyum. Türk milleti beni çok iyi karşıladı. Tekrar Türkiye’ye geldiğim için çok mutluyum” değerlendirmesinde bulundu.

“TEKLİFLERİ DEĞERLENDİREBİLECEK DURUMDAYIM”

Zico, teknik direktörlük için Türkiye’den gelecek teklifleri değerlendirebilecek durumda olduğunu ifade etti.

Kariyerinde tekrar bir Türk takımı çalıştırmak istediği olup olmadığı sorulan Brezilyalı teknik adam, şöyle konuştu:

“Bu sorunuza ‘hayır’ dememin imkanı yok. Çünkü Türkiye’de geçirdiğim iki sene boyunca çok güzel zamanlarım oldu. Başarılı oldum. Onun dışında insanların misafirperverliğiyle enerjimiz çok uyuştu. Bütün bunlardan dolayı ileride bir fırsat olursa, burada çalışmak, verimli olmak isterim. Her ne kadar sözlü olarak Hindistan’a sözüm olsa da kağıt üzerinde herhangi bir şey olmadığı için teklif gelirse değerlendirebilecek durumdayım.”

“SKANDALA İMZA ATANLARIN ENDÜSTRİDEN ÇIKARILMASI LAZIM”

Arthur Zico, FIFA’daki rüşvet skandalına ismi karışanların futboldan uzaklaştırmaları gerektiğini söyledi.

“Temiz oyun” istediklerini anlatan Brezilyalı teknik adam, şunları kaydetti:

FIFA sürekli ‘fair-play’ diyor. Bunu saha dışında da göstermesi lazım. Bunlardan ders almalıyız. Bu skandala imza atanların endüstriden çıkartılmaları lazım. FIFA bu konuda zorluk çekiyor. Başkanın, FIFA’nın isminin temizlenmesi için bir şeyler yapması gerekiyor. Bu konu uzun zamandır konuşulan bir şey. Eğer suçları varsa bu insanların futboldan dışlanmalarını istiyoruz. Futbolun içinde olmamaları gerekiyor. Sporun bütün dalları yolsuzluğa açık. Futbol daha ön planda. Burada dönen sermaye göz önüne alındığında tabi kötü insanlar çıkacak ve ceplerini doldurmaya çalışacak. Bizim de bu duruma karşı haklı duruş sergilememiz lazım.”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Remzi Sanver, Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Sarıcaoğlu ve Sportsnet Group Başkanı Ahmet Gülüm de toplantıda yer aldı. Sarıcaoğlu, toplantının ardından Zico’ya plaket verdi.

Yayınlanma Tarihi:11:57,