SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

amkspor.com / DIŞ HABERLER

O dönemki adıyla  Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası finalinin 29 Mayıs 1985 tarihinde Brüksel’in Heysel Stadyumu’nda düzenlenmesine karar verilmişti.

Juventus ile Liverpool arasında oynanan karşılaşmanın öncesinde, yıllar boyu unutulmayacak bir facia yaşanmıştı. Liverpool taraftarlarının İtalyanlara saldırması nedeniyle çıkan panik sonucu bir duvarın çökmesi ve taraftarların tel örgülere sıkışması sebebiyle 38 İtalyan taraftar ve 1 Belçikalı hayatını kaybetmişti. Faciadan sonra birçok futbolcunun şoka girdiği mücadele, Juventus forması giyen Michel Platini’nin penaltı golü ile 1-0 sonuçlanmış ve kupa İtalyan ekibinin müzesine gitmişti.

Şimdi UEFA Başkanı olarak görev yapan Platini, facianın 30. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yayınladı. UEFA’nın resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada Platini, o günü hala unutamadığını söyledi. O maçta yer alan hiç kimsenin de faciayı unutamadığını da sözlerine ekleyen Platini

“Otuz yıl önce Bruksel’in Heysel Stadyumu’nda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde oynadım. Aradan 30 yıl geçmesine rağmen o gün yaşananları hala unutamıyorum. Bir dakika içinde yaşanan korku dolu anlar o gece orada olan hiç kimsenin de aklından kolay kolay çıkmayacaktır. 30 yıl sonra, bu maçı organize eden UEFA’nın başkanlık görevini yürütüyorum. Görevim, kulüp ve milli takımların oynadığı maçlarda bir daha böyle facialar yaşanmasını engellemek.”