SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Filistin’den İsrail için geri adım

Filistin Futbol Federasyonu (PFA) Başkanı Racub, "İsrail'in FIFA üyeliğinin askıya alınması önerisinin geri çekildiğini duyuruyorum" dedi.

Güncellenme: 18:55, 29/05/2015
Filistin’den İsrail için geri adım

Filistin Futbol Federasyonu (PFA) Başkanı Cibril Racub, İsviçre’nin Zürih kentinde devam eden 65’inci FIFA Kongresi’nde, İsrail’in FIFA üyeliğinin askıya alınma talebini geri çektiklerini duyurdu.

Recub, toplantıda yaptığı konuşmasında,

“İsrail’in FIFA üyeliğinin askıya alınması önerisinin geri çekildiğini duyuruyorum” dedi.

Recup, söz konusu öneriyi geri çekmelerine gerekçe olarak son birkaç saat içinde Arap, Afrika ve Avrupa ülkelerinden pek çok kişinin kendisini arayarak Filistin Futbol Federasyonu’nun İsrail’in FIFA üyeliğinin askıya alınması oylaması talebini geri çekmesini istemesi olduğunu belirtti.

PFA’nın, İsrail Futbol Federasyonu’nun (IFA) üyeliğini askıya alması için FIFA’ya Mayıs ayı başında yaptığı başvuru kabul edilmiş, FIFA, 65’inci kongresinde konuyu görüşmek üzere gündemine almıştı.

Batı Şeria ile Gazze arasındaki geçişlerde İsrail’in sıkı güvenlik önlemlerine maruz kaldıkları, çoğunlukla da engellendikleri şikayetiyle FIFA’dan, IFA’ya yaptırımda bulunmasını isteyen PFA, “iki federasyon arasındaki kişi (futbolcu, teknik direktör, hakem) ve malların, Filistin’e giriş-çıkışı ile dolaşımının kolaylaştırılmasını” istemişti.