SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA’yı yıkan adam: Charles “Chuck” Blazer

FBI’ın rüşvet operasyonu ile 2018 ve 2022 Dünya Kupası soruşturmaları sürerken, bugün yapılacak kongresiyle yeni başkanını seçmeye hazırlanan FIFA’da tozu dumana katan darbenin eski bir FIFA yöneticisinden geldiği ortaya çıktı. FBI, FIFA ve CONCACAF’tan 2013’te ayrılan Blazer sayesinde “içeriden” dinlemeler yapmış...

Güncellenme: 10:46, 29/05/2015
FIFA’yı yıkan adam: Charles “Chuck” Blazer

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), İsviçre'nin Zürih kentinde bugün düzenlenecek 65. kongresinde yeni başkanını seçecek. Mevcut başkan Sepp Blatter ile Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin arasındaki seçim, FIFA yöneticilerinin gözaltına alındığı Amerikan Federal Soruşturma Dairesi (FBI) operasyonu ve İsviçre Başsavcılığı'nın 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında başlattığı “kara para aklama soruşturması” gölgesinde yapılacak.

FIFA üst düzey yöneticileri Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) İcra Kurulu Üyesi ve Venezüella Federasyonu Başkanı Rafael Esquivel, FIFA üyesi ve Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı Jose Maria Marin, FIFA İcra Kurulu Üyesi Kosta Rikalı Eduardo Li, FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) Başkanı Uruguaylı Eugenio Figueredo, Nicolas Leoz, FIFA'nın eski başkan yardımcılarından Jack Warner (Hakkındaki yakalama kararı nedeniyle Trinidad'da teslim oldu), FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) Başkanı İngiliz Jeffrey Webb, FIFA yetkilisi, Orta Amerika Futbol Birliği (UNCAF) ile Nikaragua Futbol Federasyonu Başkanı Julio Rocha'nın tutuklanmasına yol açan operasyonun geçmişi yaklaşık 20 yıl öncesine dayanıyor.

FIFA ve bağlantılı kurumlara ilişkin rüşvet, sahtekârlık ve dolandırıcılık iddialarıyla yürüttüğü soruşturmada FBI'ın radarına ilk takılan, CONCACAF ve FIFA üst düzey yöneticisi Charles “Chuck” Blazer oldu. 1990-2013 yılları arasında 23 yıl boyunca Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) Başkan Yardımcısı olan Blazer'in sürdüğü lüks yaşama karşın tek kuruş vergi vermediğini tespit eden FBI, dünyaca ünlü futbol adamını mercek altına aldı.

KEDİ REZİDANSI Araştırma sırasında; New York Manhattan'taki lüks bir gökdelende, birinde “sadece kedilerini barındırdığı” 2 dairesi bulunan, 50 bin dolarlık Hummer cip kullanan, Miami ve Bahamalar'da yazlığı olan Blazer'in CONCACAF turnuvalarının sponsor anlaşmaları, yayın hakları ve bilet satışlarından yüzde 10 pay, turnuva ev sahiplerinin belirlendiği oylamalarda da milyonlarca dolarlık rüşvetler aldığı tespit edildi.

FBI MUHBİRİ OLDU 1997-2010 arasında görev yaptığı FIFA İcra Komitesi'nde de “yüzde 10” alışkanlığına devam eden Blazer'in, iddiaya göre 2010 Dünya Kupası ev sahipliği için Güney Afrika Cumhuriyeti'nden aldığı rüşvet 1 milyon dolardı. Blazer'in yüzde 10'lar ve rüşvetlerle elde ettiği 20.6 milyon dolarlık serveti aracılar ve sahte isimlerle offshore hesaplara yatırdığını belirleyen FBI, 2011 yılında “Bay Yüzde 10”u “vergi davası açılmaması” karşılığında işbirliğine zorladı. 2012 Londra Olimpiyatları sırasında FIFA İcra Kurulu üyelerini lüks bir otelde yemeğe çağıran ve üzerinde taşıdığı mikrofonla FBI'ın konuşmaları dinlemesini sağlayan Blazer, 2013 yılında hakkındaki suçlamaları resmen kabul ederek savcılıkla anlaşma yaptı. 2014 yılı kasımında FBI muhbiri olduğuna ilişkin iddialar bazı gazetelerde yer alan Blazer'e, geçen yıl kalınbağırsak kanseri teşhisi konuldu. 70 yaşındaki Blazer, halen New York'ta bir hastanede tedavi görüyor.

HaberTürk