SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

amkspor.com / DIŞ HABERLER

FIFA’da başkanlık seçiminin de yapılacağı 65. Kongre’nin açılış konuşmasını şimdiki başkan Sepp Blatter yaptı. Seçimde Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin ile yarışan Blatter, FIFA’da yaşanan yolsuzluk ve rüşvet skandalı ile ilgili üyelerden destek istedi.

İnsanların yaşananlardan doğal olarak kendisini sorumlu tuttuğuna değinen Blatter “Yaşananlar FIFA ve dünya futbolunda deprem etkisi yaratmıştır. FIFA Başkanı olduğum için bu durumdan benim sorumlu olduğumun düşünülmesi normal… Ancak her üyenin hareketini kontrol edemem” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında takım olgusuna vurgu yapan Blatter “Yaşanan bu sıkıntıdan dolayı üzgünüm… FIFA üyeleri olarak sizlerden destek istiyorum. Başımıza gelen her türlü zorlukla birlikte mücadele edelim ve FIFA’nın daha temiz bir organizasyon olması için çalışalım” dedi.

Bir grup Filistinli eylemcinin “FIFA’ya kırmızı kart” şeklindeki protestosu sonrası İsrail ve Filistin arasındaki sorun ile ilgili değerlendirmede bulunan Blatter, salonda büyük alkış alan sözlerini şöyle bitirdi:

“Birbirine düşman iki futbol federasyonu arasındaki sorunu, özellikle Filistin tarafını memnun edecek şekilde çözdük. FIFA’nın dünya barışı için de ne kadar önemli olduğunu kanıtladık. Sonunda barış için iki tarafa da el sıkışın diyebilecek duruma geldik. Tüm dünyaya bu örnekleri çoğaltmak için FIFA’yı birlikte ayakta tutacağımızı gösterelim.”

Yayınlanma Tarihi:11:16,