SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Başkanı Michel Platini, UEFA üyesi federasyonların büyük çoğunluğunun, FIFA başkanlık seçiminde mevcut başkan Sepp Blatter karşısındaki tek aday Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin’e oy vereceğini iddia etti.

İsviçre’nin Zürih kentindeki 65. FIFA Kongresi öncesinde basın toplantısı düzenleyen Platini, soruşturmalar ve rüşvet iddiaları sonrasında FIFA ile bu şekilde devam edemeyeceklerini ve Sepp Blatter’in görevinden ayrılması gerektiğini söyleyerek, “Blatter’i artık desteklemiyoruz” ifadesini kullandı.

Platini, Blatter ile arasında geçen diyaloğu şöyle aktardı:

“İstifa etmesini istedim. ‘Artık yeter’ dedim. Beni dinledi ve ‘Artık çok geç’ dedi.”

Platini, arkasında durduğu başkan adayı Ali bin el-Hüseyin hakkında “Prens Ali, genç ve istekli. Bu yüzden onu destekliyorum” yorumunu yaptı.

UEFA üyesi federasyonların temsilcilerinden Prens Ali’ye destek vermelerini istediğini dile getiren Platini, “UEFA üyesi federasyonlarla görüştüm. Büyük çoğunluk Prens Ali’ye oy verecek” iddiasında bulundu.

Avrupa’nın da Blatter’e desteğini çektiğine işaret eden Platini, Prens Ali’nin FIFA başkanlığında başarılı olacağını da sözlerine ekledi.

Aralarında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo’nun da bulunduğu yetkililer hakkında rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla İsviçre ve ABD’de soruşturma açılmış ve birçok isim gözaltına alınmıştı.