SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tek sorumlu Kartal’dır

26 Mayıs 2015

GEÇEN sezon bu zamanlar şampiyonluk kutlamalarını bitirmek üzereydi Fenerbahçe. Çünkü nisan ayında şampiyonluğu kucaklamıştı. Yönetim aynı yönetim, kadro aynı kadro. Hatta üstüne Diego Ribas gibi klas bir oyuncu takviyesi yapılmış. Tek değişiklik teknik direktörlük koltuğunda oldu. Bu da Fenerbahçe'ye şampiyonluğu kaybettirdi.

FENERBAHÇE'NİN şampiyonluğu kaybetmesinin en büyük sorumlusudur İsmail Kartal. Üstüne para verse gelemeyeceği bir makama oturdu. Ama kıymetini bilemedi. Yönetilimeyen krizler, hatalı kadro tercihleri, takım üzerine ağırlığını hissettirememesi, gereksiz yere bazı oyuncularda ısrar etmesi… Hangi birini sayayım. Çok iyi bir ikinci adam, futbolcularla teknik direktör arasında iyi bir köprü olarak kalmalıydı. Görev kendisine önerildiğinde teşekkür etmeliydi. Yapmadı, yapamadı. İşte sonuç bu.

Webo girince

SEZON boyunca birçok maçta ruhsuz şekilde oynayan bir Fenerbahçe izledik. “Ama bizim de pozisyonumuz” vardı bahanesine sarıldı kaybedilen puanlar sonrasında. Allah aşkına geçen 33 haftada kaç maçta rakibini ezen, şov yapan Fenerbahçe izledik? Kaçında koltuğunuza rahatça kurulup futbolun keyfini çıkardınız? Hep stres hep stres. Sonuç mu; heba olan koca bir sezon…

GÖRDÜN mü Pierre Webo'yu İsmail hocam. Oyuna girdikten sonra takımı nasıl sırtladığını, ateşlediğini. Bu sütunlarda defalarca yazdık, “Bu takımın gerçek santrforu Webo'dur” diye. Haftalarca Emenike'ye mahkum etti bizi Kartal, sonra da Dirk Kayt'a… Kendi sahada aklı Hollanda'da Kuyt dün ilk 11'de, Webo yine kulübede. İnanılacak gibi değil. Ve tam 62 dakika Kuyt'a tahammül etti. Verkaç bile yapamayan Kuyt'a…

62 dakika boyunca uyuyan Fenerbahçe, son 10 dakikada kendine geldi ve skoru 2-2'ye getirdi. Mehmet Topuz'a gösterilen kırmızı kart bence çok ağır. Verilen penaltı ve Alves'e gösterilen kırmızı kart da. Alves topu omzuyla aldı, yardıncısının uyarısıyla penaltı çaldı hakem. Sonrasında Caner de atıldı. Fenerbahçe'nin futbolunu savunmuyorum ama hakem Ali Palabıyık, 3 hatalı kırmızı kartla belki de Fenerbahçe'nin umutlarını son maça taşımasını engelledi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek