SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkan adayı Lutfi Arıboğan, CNN Türk canlı yayınında seçim öncesinde açıklamalarda bulundu.

Arıboğan, kulüplerin federasyondan uzaklaştığını ve ilgisizlikten yakındığını kaydederken, “Bu işin gerçek sahibi olan kulüpler sistemin dışında bırakıldıklarını düşünüyorlar. İlk yapacağım şey sistemin içine kulüpleri oturtmak” diye konuştu.

Ligleri markalaştırıp hepsini ayrı bir ürün olarak pazarlayacaklarını belirten Lutfi Arıboğan, “Liglerimiz demode metodlarla yönetiliyor. Bütçesiz yıllardan kalan katılım payı gibi alışkanlıklar var. Bu masrafların hepsi kalkacak. Bu erkekler ligi için de geçerli, kadınlar ligi için de geçerli” dedi.

İddaa gelirlerinin artacağının altını çizen Arıboğan, “TKB2L 24 takımdan oluşacak ve ismi Birinci Lig olacak, böylece İDDAA payları artacak. En üst liglerimizin Süper Lig olması lazım. O ligin farklı bir ismi olacak. Belirlenecek kriterlerle üst ligler için wild card uygulaması getirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'nin kendisi hakkındaki açıklamasına değinen Arıboğan, “Fenerbahçe yöneticilerinin açıklaması talihsizdi. O süreçle ilgili biraz bilgisi olan, Fenerbahçe kulübünün açıklamalarının doğru bilgiler içermediğini biliyor. O açıklama ile genel kurulun özgür iradesine ipotek konmaya çalışılıyor” dedi.