SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı, gelecek sezon için en fazla 4 transfer yapacaklarını söyledi.

Kulüp başkanı Göksel Gümüşdağ, asbaşkan Mesut Altan, takım kaptanı Mahmut Tekdemir ve lacivert-turunculu futbolcu Enver Cenk Şahin ile birlikte kulübün sponsorlarından Wilo’nun genel merkezini ziyaret eden Avcı, burada yaptığı açıklamada,  Avrupa kupalarına katılmaları halinde ulaşılabilir hedeflerinin en fazla grup  maçlarına kalmak olduğunu ifade etti.

Avcı, grup maçlarına kalabilmenin kendileri için büyük başarı olacağını kaydederek, “Avrupa kupalarına katılsak da katılmasak da en fazla 4 transfer yapacağız. Orada bir gelişim göstereceğiz ve tecrübe kazanacağız” dedi.

Spor Toto Süper Lig’in son haftasına kadar istikrarlı bir şekilde geldiklerini belirten Avcı, “Oyun anlamında da tabela sıralaması anlamında da son haftayı kazanacağımızı düşünüyoruz. Kazanamazsak, diğer planlarımız da hazır. İki türlü programı da sezon başında yaptık. Mersin İdmanyurdu maçı şu anda hepimizin odaklandığı, kazanmak istediğimiz bir maç. Kazanacak kapasitede de bir takımız” diye konuştu.

Lacivert-turunculu teknik adam, Fenerbahçe karşısında Mehmet Batdal’ın penaltı kaçırdığının hatırlatılması üzerine, “Futbolun içinde bunlar var. Mehmet Batdal iki tane gol atmış bir oyuncu. Hata, hepimizin hatası. Ben de bazen hata yapıyorum, futbolcu da, hakem de yapıyor. Böyle bir maçta iki tane gol atıp, mücadele ettiği için Batdal’a teşekkür etmek lazım” ifadelerini kullandı.

Ziyaretin son bölümünde düzenlenen panelde Abdullah Avcı, şirket çalışanlarının sorularını cevaplandırdı.

“FUTBOLUN EN TEPESİNİ GÖRDÜM”

Bir çalışanın “Uzun vadede 4 büyük kulüpten birini çalıştırmayı düşünüyor musunuz? Kısa vadede Beşiktaş yerli bir teknik direktör arıyor. Bu siz olabilir misiniz?” sorusu üzerine Avcı, şunları söyledi:

“Türkiye’de genellikle 3 veya 4 büyükler konuşuluyor. Futbolun en tepesini gördüm. A Milli Takım bunun en yükseğidir. Orayı gördükten sonra benim İstanbul Başakşehir’le bir organik bağım var. Özellikle ilk senede hızlı bir geçiş yaşadık. Planlarımız var. Böyle bir kulüpte büyüyerek gelişmek beni son derece mutlu eder. Ancak Türkiye’deki şartlar ne olur, ne biter, zaman ne gösterir onu bilmek mümkün değil.”

Yabancı futbolcu sayısıyla ilgili bir soruya, “Yabancı futbolcuda çözüm noktası Türk futbolcusuna eğitim amaçlı yatırım yapıp, 5 tane Mahmut, 5 tane Cenk çıkartıp, karşı taraftaki 5 tane Diego’yla eşleştirmektir. O zaman tercihini sen kullanacaksın” cevabını verdi.

ARDA TURAN’IN ATLETICO MADRID’E TRANSFERİ

Abdullah Avcı, Türk futbolcuların uluslararası arenaya çıkabilmeleri için ulusal takımın başarılı ve turnuva ekibi olması gerektiğini vurgulayarak, “Onun için eğitim amaçlı yatırım yapmaktan bahsettim. Bugün yurt dışında bir tek Arda Turan var. Arda Turan niçin Atletico Madrid’de biliyor musunuz? Hangi turnuvada test edildi? 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda mücadele eden genç futbolcu olarak Arda Turan, Atletico Madrid’e transfer oldu. Türkiye’de Avrupa’ya göre çok kolay şartlar, yüksek paralar var” şeklinde konuştu.

İstanbul Başakşehir’in, Atletico Madrid ile futbol altyapısı konusunda işbirliğine gideceğinin hatırlatılması üzerine Avcı, şöyle devam etti:

“Geçen gün altyapıdan bir oyuncumuz, Villarreal’e transfer oldu. Atletico Madrid ve Villarreal ile görüşmeler var. Almanya’daki eğitim sisteminin de sağlıklı olduğunu biliyorum. Futbol ve okul eğitimini berabere çözecek projeler kulübümüz tarafından da şu an itibarıyla hazırlanıyor. Bunlar bir yatırım. Karşılığını zaman içinde alacağımızı düşünüyorum.”