SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolun cilvesi

25 Mayıs 2015

Derbiden çıkacak galibiyet Galatasaray’ın artık şampiyonluğu ilanı anlamına geliyordu, Beşiktaş açısından  ise prestij pozuk taraftarının gönlünü alma maçıydı. Sezon bir hafta önce kapayan siyah-beyazlılar moralsiz, ev sahibi ise 50 bine yakın taraftarının desteğiyle oldukça motiveydi. Bu şartlar altında başlayan 90 dakikaya Aslan hızlı girdi.

Cimbom’un Arena’daki maçlarda en büyük özelliği baskın, basanındır misali agresif bir şekilde rakibinin üzerine çullanması ve buradan skor çıkarmasıydı. Dün de aynı şekilde golü buldular. Karşılaşma öncesi Yasin-Opare eşleşmesi siyah-beyazlılar için riski durumdu. Golü atan da nitekim son haftaların form da ismi oldu. Sezon başı ve devre arasında gönderilmesi düşünülen gurbetçi safi yetenek kokan bir driplingle  Beşiktaş ceza alanına girdi ve sonra da şansın önüne düşürdüğü topu klas bir vuruşla rakip ağlara gönderdi. Bu dakikanın ardından oyunun hakimi ilk yarının sonuna kadar tartışmasız Kara Kartal’dı.

Bu üstünlük ikinci yarının büyük bölümünde de devam etti. Futbol garip bir oyun. Oyunu tuttular, rakip ceza sahası önüne kadar geldiler ama bir türlü topu Galatasaray ağlarıyla buluşturamadılar. Kah defansa çarptı, kah Muslera aldı ve Sneijder’in sarı-kırmızılı tribünleri rahatlatan golü geldi. İkinci yarıda neredeyse tek önemli fırsatı Hollandalı affetmedi. Sosa sahanın en efektif oyuncusuydu.

Ancak ne yazıkki Arjantinli’nin futbol aklına uyan tek bir Beşiktaşlı bile yoktu. Pozisyon bilgisi yetersiz Opare, Beşiktaş’ın en zayıf halkasıydı. Demba Ba istekliydi ancak Senegalli’nin çırpınışları da yeterli olmadı. Sorumluluk kimde bilmem… İster Bilic, ister yönetim, ister futbolcular deyin ama bir gerçek var. 56 yıllık lig tarihinde Beşiktaş ilk kez derbileri alamadan sezonu kapatıyor.

Galatasaray’ a tebrikler. Üç büyüklerin birbirine ikram ettiği sezonda şampiyonluk kupasının kulbunu tuttular. Bu arada Burak Yılmaz’ın çıkarken, getirdiği ağır abi havasıyla şampiyonluğun mimarı olan Hamza hocaya yaptığı hareket anlamsızdı. Böyle bir hareket yıldız futbolcuya hiç ama hiç yakışmadı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek