SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Alkışlamayı ‘Bilic’en!

25 Mayıs 2015

Galatasaray, şampiyonluk yolunda çok önemli bir derbiyi ve aynı zamanda altın değerinden 3 puanı cebine koydu. Bu galibiyet, bana göre sarı-kırmızılıları şampiyon yaptı diyebiliriz. Son maçta her ne kadar bir beraberlik yetiyor olsa da bunu başarabilecek güçtüler. Gördüğüm şu ki, sarı-kırmızılı ekip çok hırslı ve istekliydi. Bunu takımın teknik heyeti, ve doktoları için bile söyleyebiliriz.

Neden derseniz; bir yıldır sakat olan Hamit’i günde 8 saat tedavi göre Selçuk’u oynatmayı başardılar. Öbür taraftan Beşiktaş baktığımızda, Gökhan Töre, grip olduğu için maç kaçırdı, dizindeki ağrı yüzünden dün derbiyi tribünden izledi. İki takım arasındaki en büyük fark zaten bu.

Galatasaray, golü bulduktan sonra Beşiktaş’ın baskısı yoğun şekilde arttı. Çok önemli pozisyonlara da girdiler. Yakaladıkları fırsatları gole çeviremedikleri gibi bir topları da direkten döndü. Sen zaten burada golü yakalayamıyorsan maçı çevirme şansın tamamen ortadan kalkıyor. Bilic’in formsuzluğu hala devam ediyor. Onun da belli ki motivasyonu bitmiş. Dünkü maçta topa sahip oldular ama Galatasaray defansını aşmayı bir türlü başaramadılar.

Sarı-kırmızılı ekip ise son haftalarda az ama öz gol attı, şampiyonluk yarışında ipi göğüslemeye çok yaklaştı. Açıkçası Galatasaray’ın maça başladığı tempo ve istekle 90 dakikayı bitirmesini beklerdim. Ancak ister şampiyonluk stresi deyin, ister oyun taktiği. Çok iyi kapandılar ve istediklerini aldılar. Elinizde Sneijder gibi bir ustanız varsa zaten sonuca ulaşmanız da daha kolay oluyor.

Sezon içinde gönderilmesi düşünülen birçok oyuncuyla bu başarıyı yakalayan Hamza Hamzaoğlu’nu kutlamayı bilmek gerekir. En belirgin örnek Yasin. Yasin, belki de birçok takımın kaderiyle oynadı. Devre arasında gitmediği Karabükspor ligden düştü. O ise Galatasaray forması altında şampiyonluk tacını takmak için geri sayıma başladı bile. Hem de bu hikayenin ana karakterinden biri olarak. Hamzaoğlu, Yasin’e adeta seviye atlattı.

Galatasaray taraftarının tribündeki coşkusu mükemmeldi. Bu statta, bu coşku altında Galatasaray kolay kolay maç kaybetmez. Hakem Hüseyin Göçek, beklentilerin üzerinde bir yönetim gösterdi. Bazı sarı kart pozisyonlarında hatalar yaptı ancak sonuca etki eden yanlış bir kararı yoktu. Demba Ba’nın, Umut’un ve Hakan Balta’nın penaltı bekledikleri pozisyonlarda devam kararı bence doğruydu. Buralarda düdük çalsa kararları ağır olurdu. Taraftarıyla, yönetimiyli, teknik kadrosuyla, futbolcusuyla kenetlenen Galatasaray’ı alkışlamayı bilmek lazım.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek