SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Motosiklette Dünya Supersport Şampiyonası’nın Büyük Britanya’da düzenlenen 6. etabını kazanan Kawasaki Puccetti pilotu Kenan Sofuoğlu, üst üste 4. galibiyetini aldı.

Sezonun 6. yarışı, Büyük Britanya’nın 4 bin 23 metrelik Donington Park Pisti’nde 20 tur üzerinden düzenlendi. Mücadeleye “pole” pozisyonundan başlayan Kenan Sofuoğlu, kalkışta yerini koruyamadı. Yarışa üçüncü sıradan giriş yapan MV Agusta Reparto Corse’nin Fransız pilotu Jules Cluzel, Sofuoğlu’ndan devraldığı liderliği 4. tura kadar korudu.

Dördüncü turda rakibini geçmeyi başaran Kenan Sofuoğlu, kalan bölümde rakiplerini arkasında tutarak bitiş çizgisini ilk sırada geçti. Sofuoğlu böylece, İspanya, Hollanda ve İtalya’nın ardından Büyük Britanya’da da birinciliği elde etti.

Sofuoğlu’nun 0,891 saniye gerisinde Cluzel ikinci, 7,968 saniye arkasında Pacedayz European TrackDays’ten Büyük Britanyalı Kyle Ryde ise üçüncü oldu.

Puanını 130’a yükselten şampiyona lideri Kenan Sofuoğlu, en yakın rakibi Cluzel ile arasındaki puan farkını 45’e çıkardı.

Dünya Supersport Şampiyonası’nın 7. yarışı, 7 Haziran’da Portekiz’de koşulacak.

Sürücüler ve markalar klasmanı

Sezonun 6. yarışının ardından sürücüler ve markalar klasmanında ilk 5 sıra şöyle:

Sürücüler klasmanı:

1. Kenan Sofuoğlu (Türkiye) – 130 puan

2. Jules Cluzel (Fransa) – 85

3. Patrick Jacobsen (ABD) – 79

4. Lorenzo Zanetti (İtalya) – 70

5. Gino Rea (Büyük Britanya) – 54

Markalar klasmanı:

1. Kawasaki – 130

2. ?MV Agusta – 103

3. Honda – 91

4. Yamaha – 41

5. Triumph 10