SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig’de Beşiktaş’ı 2-0 yenerek şampiyonluk yolunda bitime bir hafta kala çok büyük avantaj yakalayan lider Galatasaray, son dönemde Beşiktaş ve Fenerbahçe’ye derbilerde üstünlük kurdu.

Galatasaray, son 4 sezonda Beşiktaş ve Fenerbahçe ile oynadığı 20’si Süper Lig, 3’ü TFF Süper Kupa olmak üzere toplam 23 derbiden 13’ünü kazandı, 6’sında berabere kaldı, sadece 4’ünü yitirdi.

Söz konusu dönemde rakiplerinin filelerini 36 kez havalandıran Galatasaray, kalesinde ise 22 gol gördü. Son 23 derbinin 19’unda en az bir gol atan sarı-kırmızılı ekip, sadece 4’ünde gol yollarında suskun kaldı.

Beşiktaş derbi yoksulu

Türk Telekom Arena’dan puansız ayrılan Beşiktaş, son yıllarda derbi galibiyetine hasret kaldı. Galatasaray ve Fenerbahçe’ye karşı son yıllardaki lig derbilerinde galip gelmekte zorlanan Beşiktaş, bu rakipleriyle son 10 sezonda yaptığı 44 lig maçında 8 galibiyet alabildi. Söz konusu dönemdeki derbilerden 26’sını yitiren, 10’unda berabere kalan siyah-beyazlılar, bu süre içinde Süper Lig’de taraftarlarına sadece 8 kez derbi galibiyeti izlettirebildi. Beşiktaş, son 44 lig derbisinde rakiplerine 50 gol attı, kalesinde ise 76 gol gördü. Söz konusu dönemde 14 maçta gol yollarında suskun kalan siyah-beyazlılar, sadece 6 müsabakada kalesini gole kapatabildi.

“Kara Kartallar”, son 10 sezonda, Fenerbahçe ile yaptığı 22 lig maçında sadece 3 galibiyet alabildi, 13 kez yenilip, 6 kez berabere kaldı. Siyah-beyazlılar, Galatasaray ile yaptığı son 22 maçtan ise 5’ini kazandı, 13’ünü yitirdi, 4’ünde de eşitliği bozamadı. Beşiktaş, Süper Lig’de Galatasaray ve Fenerbahçe ile yaptığı son 4 sezondaki 20 derbiden sadece 2’sini kazanabildi.

Beşiktaş’ın deplasmanda derbi karnesi zayıf

Beşiktaş, son yıllarda Fenerbahçe ve Galatasaray’a karşı deplasman maçlarında galip gelemiyor. Siyah-beyazlılar ligde rakip sahada Fenerbahçe’yi son 11 maçta da yenemedi, Galatasaray’ı ise geride kalan 12 maçta bir kez mağlup edebildi. Beşiktaş, deplasmanda Galatasaray ve Fenerbahçe ile yaptığı Süper Lig’deki son 23 maçta 44 gol yedi, 21 gol attı. Galatasaray’la rakip sahadaki son 12 maçta 12 gol atıp, 25 gol yiyen siyah-beyazlılar, Fenerbahçe’ye karşı ise Kadıköy’deki son 11 derbide 9 gol atıp, 19 gole engel olamadı.

Beşiktaş, deplasmanda Fenerbahçe ve Galatasaray ile Süper Lig’de oynadığı son 23 maçın sadece birini gol yemeden tamamlayabildi. Rakip sahada Galatasaray ile yaptığı son 12 maçta da en az bir gol yiyen siyah-beyazlılar, Fenerbahçe karşısında ise son 11 maçın birinde kalesini gole kapatabildi. “Kara Kartallar”, söz konusu dönemde iki rakibine karşı deplasmandaki 10 maçı ise gol atamadan bitirdi.

Beşiktaş 10 maçtır Galatasaray’ı yenemiyor

Rekabetteki son 5 maçı yitiren Beşiktaş, Galatasaray ile yaptığı tamamı Süper Lig’e dahil son 10 derbiyi kazanamadı. Rakibi karşısında son galibiyetini 30 Nisan 2011 tarihinde BJK İnönü Stadı’nda 2-0’lık sonuçla alan siyah-beyazlılar, daha sonraki 10 maçta 7 kez yenildi, 3 kez de berabere kaldı, taraftarlarına 3 puan hediye edemedi.

Galatasaray evinde Beşiktaş’ı sevindirmiyor

Galatasaray, ev sahibi takım sıfatıyla rakibine son dönemde galibiyet sayısı bakımından büyük üstünlük kurdu. İki takım arasında Galatasaray’ın ev sahibi olduğu ve 14’ü Ali Sami Yen Stadı, 5’i Türk Telekom Arena, bir tanesi de Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yapılan son 20 lig maçında sarı-kırmızılılar 15, siyah-beyazlılar 3 galibiyet aldı, 2 maç da berabere sonuçlandı. “Cim Bom”un evindeki son 20 lig maçında attığı toplam 37 gole, “Kara Kartallar” 19 golle cevap verdi. Galatasaray, evindeki son 20 lig maçından sadece birinde, Beşiktaş ise 9’unda gol atamadı.

Türk Telekom Arena’da golsüz derbi yok

Galatasaray-Beşiktaş maçının oynandığı Türk Telekom Arena’da yapılan hiçbir derbi golsüz sonuçlanmadı. Galatasaray, yeni stadında Fenerbahçe Beşiktaş ile Süper Lig’de 11 kez karşılaştı. Bu maçlardan 8’ini kazanan sarı-kırmızılı ekip, 2 kez yenildi, birinde ise berabere kaldı. Türk Telekom Arena’daki derbilerde toplam 20 gol atan “Cim Bom”, kalesinde ise 12 gol gördü.

İlk golü atan kaybetmiyor

Galatasaray ile Beşiktaş arasında son dönemde oynanan maçlarda ilk golü atan ekip, müsabakayı kaybetmedi. Geçen sezonun ilk yarısında olaylar sebebiyle yarıda kalan ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 3-0 hükmen Galatasaray lehine tescil edilen derbinin değerlendirmeye alınmadığı, iki takım arasında ligde yapılan ve en az bir golün atıldığı son 18 maçtan 15’inde ilk golü atan takım galip geldi, 3’ü berabere sonuçlandı.