SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hakem yönetimlerinin son dönemlerde sıkça eleştirilir hale gelmesi üzerine, Merkez Hakem Kurulu üst klasman kadrosunda yeterli verimi alamadığı isimlerle yolları ayırma kararı aldı.

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'nun üst düzey federasyon yöneticileriyle yaptığı toplantıda, verdikleri hatalı kararlar ile tepki toplayan ve bugüne kadar verilen şansı değerlendiremeyen üst klasman hakemlerinin kadrodan çıkarılması ve ulusal hakem kategorisinden en az 6-7 ismin gelecek sezon terfi ettirilmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

Milliyet’in haberine göre; aralarında Mustafa İlker Coşkun, Hüseyin Sabancı, Koray Gençerler, Çağatay Şahan, Murat Özcan, Murat Türker'in bulunduğu bazı isimlerle yeni sezonda birlikte olunmayacak. Bunların dışında en az 4 üst klasman hakemi de düşecekler listesinde yer alacak. Bilindiği gibi Coşkun, Sivasspor-Galatasaray maçında verdiği penaltı, Sabancı ise Yeni Diyarbakırspor-Denizli Büyükşehir Belediyespor maçındaki yönetimiyle ağır eleştirilere maruz kalmış, adı geçen diğer hakemlerden ise beklenen performans alınamamıştı.

Yaş sınırı nedeniyle Yunus Yıldırım ve Mustafa Kamil Abitoğlu'nun hakemliği bırakmasıyla boşalacak diğer iki kontenjanı da gelecek vaad eden ve yetenekli genç hakemlerle doldurmayı planlayan MHK'nin, üst klasman kadrosunu farklı bir vizyona kavuşturmak istediği kaydedildi. Bu amaçla ulusal kadroda bulunmasına karşın iki hakemi 1. Lig'de 2 genç hakemi PTT 1. ligde görevlendiren kurul, Sabri Çelik ve Serdar Çakır'ı da gözlemci olarak atadı.

MHK Başkanı Namoğlu'nun Süper Lig kadrosunu yenileme kararını alırken, “Hakemlerin maddi koşulları pek çok meslek dalından daha iyi hale getirildi. Federasyon her türlü imkanı sunuyor. Ancak uzun zamandır şans verdiğimiz bazı isimler beklenenin çok gerisinde kaldı. Üzülerek söylüyorum, yıllardır atılım yapmasını beklediğimiz bu hakemlerle yeni sezonda birlikte olmayacağız. Yapacağımız reform sayesinde Türk hakemliğinin çehresini değiştireceğiz” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

SOSYAL MEDYA İÇİN UYARI GELDİ

Merkez Hakem Kurulu, özellikle süper lig hakemlerinin kamuoyunun gözü önünde bulunduğu, sosyal hayatlarına, davranış biçimlerine ve ilişkilerine dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulunacağı da vurgulandı. Bu amaçla sosyal medyada hesabı bulunan hakemlerden paylaşımlarına özen göstermeleri isteneceği, aksi davranışları sürdüren hakemlerin ciddi şekilde ikaz edileceği belirtildi.

MHK, deneme aşamasındaki profesyonel hakemliğin geleceği ile ilgili olarak TFF yönetimiyle yapacağı değerlendirme sonrasında halen 6 olan bu kadroyu 10 kişiye çıkarabileceğine de dikkat çekildi.