SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bakü 2015 Avrupa Oyunları Operasyon Direktörü Simon Clegg, Avrupa Oyunları’nın sadece Azerbaycan için değil, Avrupa için de çok büyük bir organizasyon olduğunu söyledi.

Clegg, oyunların başlamasına sayılı günler kala, ciddi bir çalışma temposu ile son hazırlıkların yapıldığını, oyunların başlayacağı günü heyecanla beklediklerini belirtti.

Avrupa Oyunları’nın Azerbaycan tarihinde büyük iz bırakacağını vurgulayan Clegg, organizasyonun gelecekte bu ülkede yapılacak Formula 1 yarışları, İslam Dayanışma Oyunları ve 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın bazı karşılaşmaları (EURO 2020) için büyük deneyim kazandıracağını kaydetti.

Hem kendisinin hem de ekibinin tamamen bu projeye odaklandığını söyleyen Clegg, “Avrupa Oyunları sadece Azerbaycan için değil, Avrupa için de çok büyük organizasyon olacak” değerlendirmesinde bulundu.

ALTI BİN SPORCU YARIŞACAK

İlk kez 12-28 Haziran tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek Avrupa Oyunları’nda 49 ülkeden 6 bini aşkın sporcu, 20 branşta mücadele edecek.

Dört yılda bir düzenlenmesi planlanan organizasyonda sporcular, 2016 Rio Olimpiyatları öncesinde kendilerini sınama fırsatı bulacak.

Oyunlar, 5’i yeni inşa edilen 7’si ise yenilenen 12 tesiste gerçekleştirilecek. Yarışmalar 6 geçici tesisle birlikte toplam 18 tesiste yapılacak.

Açılış ve kapanış törenleri, yeni inşa edilen Ulusal Stadyum’da gerçekleştirilecek. Toplam saha alanı 496 bin, kapalı inşaat alanı 204 bin metrekare olan 68 bin seyirci kapasiteli stadın proje bedeli 640 milyon 500 bin dolar olarak açıklandı. Açılış seremonisinde 6 bin gönüllü oyuncu ile Azerbaycan’ın ünlü kültür ve sanat adamlarının da yer alacağı gösteri düzenlenecek ve gösteride daha çok Azerbaycan tarih, kültür ve sanatı ön plana çıkarılacak.

ÜST DÜZEY GÜVENLİK

Devlet Güvenlik Hizmeti, Ulusal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Olağanüstü Haller Bakanlığının hazırladığı ortak eylemler planı kapsamında organizasyon süresince ülkede en üst düzey güvenlik sağlanacak.

Organizasyon boyunca hem sporcular hem de müsabakaların yapılacağı statlar ile diğer tesisler üst düzey güvenlik önlemleri ile korunacak.

Olağanüstü Haller Bakanlığı’nda oyunlar zamanı oluşabilecek herhangi olağanüstü bir hale karşı kriz masası kuruldu. Tüm tesisler, 24 saat boyunca bu kriz masasından takip edilecek.