SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Duygun Yarsuvat son kez basınla buluştu

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat, cumartesi günü yapılacak olan seçim öncesinde son kez basın mensuplarının karşısına geçti.

Güncellenme: 16:20, 21/05/2015
Duygun Yarsuvat son kez basınla buluştu

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, son haftalarda oynadıkları maçlarla ilgili yapılan şike yorumlarının mantık dışı olduğunu savunarak “Biz kalkıp da o kaleciye Mini Cooper mı yolladık? Bunu söyleyenler onu düşünsün” dedi.

Sarı-kırmızılı kulübün 23 Mayıs Cumartesi günü yapılacak seçimli olağan genel kurulundan sonra görevi sona erecek Yarsuvat, Türk Telekom Arena medya merkezinde düzenlenen toplantıda gazetecilerle bir araya geldi.

Yarsuvat, kazandıkları son maçlarda şike iddialarının gündeme taşınmasını eleştirerek, “Akıl dışı şeylere inanmak benim kitabımda yok. Akıl dışı anketlerden bahsediyorlar, Avrupa’da anket yapılmış. Kim yapmış anket. İnsanlar nasıl kandırılmak isteniyor. Kaldırılmak isteyen varsa kandırılsın. Ben kendimi ve oyuncularımı bilirim. Bütün maçlara bakın, kaleciler de hata yapar. Beşiktaş’ın kornerden yediği golde, ‘Beşiktaş’ın kalecisi şike yaptı’ mı? diyeceksiniz. Böyle tevatüre pek kulak asmayın. Biz kalkıp da o kaleciye Mini Cooper mı yolladık. Bunu söyleyenler onu düşünsün” şeklinde konuştu.

“MALİ AÇIDAN TOPARLADIK”

Duygun Yarsuvat, görev yaptıkları süre boyunca sarı-kırmızılı kulüpte bir çok sorunu çözdüklerini belirterek, “Bugün sporda başarılı bir duruma geldik, mali açıdan toparladık” dedi.

Yarsuvat, yönetime talip oldukları dönemde Galatasaray’ın bir başı boşluk içinde olduğunu vurgulayarak, “Kimse sahip çıkmak istemiyordu. Birden bire biz çıktık bu işi bugüne kadar getirdik. Bugün sporda başarılı bir duruma geldik, mali açıdan toparladık, önümüzdeki yıl için UEFA’nın standartlarını yakaladık. Bu o kadar önemliydi ki bunun için çok gönül rahatlığıyla sizlerin karşısına çıkabildim. Spor kulüpleri başarıya endekslidir. Galatasaray gibi bir spor kulübünün mutlaka başarılı olması gerekir. Bunun aksini düşünmek mümkün değildir. Baktığınız zaman ‘bu sezon sekizinciliğe oynayalım’ diyemezsiniz. Başarıya oynamanız gerekir. Başarılı olmayabilirsiniz, son iki maçta kaybedebilirsiniz. Her şey olabilir ama buraya kadar başarıyla gelebilmek büyük bir özveriyle olmuştur” diye konuştu.

Yönetim kurulunda çalışan herkesin elinden geleni yaptığını anlatan Yarsuvat, “Şu an bilançoya baktığım zaman futboldaki durumu yaşayacağız ve göreceğiz. Şimdiden bir tahminde bulunamam. Arkadaşlarımın da bir tahminde bulunmasını istemiyorum. Biz yaşayacağız ve sonucu alacağız. İstediğimiz gibi olabilir, olmayabilir ama buraya kadar başarıyla geldik. Yapmış olduğumuz operasyonlar tam zamanında olmuştur” yorumunda bulundu..

“BAŞKAN YARDIMCIM OLAN KİŞİYE OY KULLANMAM GAYET NORMALDİR”

Duygun Yarsuvat, iki başkan adayının kendisinin adil olmadığına yönelik söylemleri olduğunun aktarılması üzerine, şöyle konuştu:

“Bu serzenişleri hiç anlamıyorum. Ben başkanlık yarışına girmiş değilim. Galatasaray TV’nin sadece belli adayları ekranlara taşıdığı doğru değil. Üç adayın da gelip orada konuşabileceği söylendi. Bunun söyleyen aday arkadaşımız ‘gelmeyeceğim’ dedi. Galatasaray Kulübü bütün adaylara bütün kapılarını açmıştır. Ben başkan değilim artık, iki gün sonra sıradan bir adamım. Niye bir oyumu kime kullanacağımı söylemeyeyim. Benim başkan yardımcım olan bir kişi gelmiş ise benim ona oy kullanmam da gayet normaldir. Ben o kadar önemli bir adam değilim ki. Beni hedef almalarını hiç anlamıyorum. Bu alınganlığı da anlamıyorum. Tüzüğümüzde de tarafsız olacağım diye bir şey de yok.”

Galatasaray Kulübü Başkanı, basın mensupları arasında da ayrımcılık yapmadığını dile getirerek, “Hiç kimseye bir ayrımcılık yapmadım. Seçildikten sonra bana mikrofonu uzattığınız vakit gerekli ifadelerde bulundum. Ama ayırım yapmadım” ifadelerini kullandı.

“OBEZ YAPIYI TEDAVİ ETMEYE BAŞLADIK”

Duygun Yarsuvat, göreve geldiklerinde obez bir Galatasaray devraldıklarını savunarak, “Biz bunu tedavi etmeye başladık. Evvela radikal bir tedavi, obeziteyi ortadan kaldırmak için yeni bir metot var. Hem perhiz yaptırıyorsunuz hem de ameliyat edip fazla yağlarını alıyorsunuz. Biz bu yapıyı önce azaltmaya çalıştık, yağlarını almaya çalıştık. Sonra da diyete soktuk. Şimdi geçmişe göre iyi durumda. Önümüzdeki yıl da başarı gelirse çok daha rahat olacak, bundan hiç kuşkumuz yok. Bakın borsada bile hisse senetlerimiz büyük bir yükseliş gösterdi. Bu şekilde devam ederse, Galatasaray’ın önü açıktır” şeklinde görüş belirtti.

“BU TAKIMI FATİH TERİM KURDU”

Görev yaptığı bütün kurumlarda birlikte çalıştığı kişilere teşekkür ettiğini vurgulayan Yarsuvat, şunları kaydetti:

Arkadaşlarımın hepsine mektup yazdım, teşekkür ettim. Bu arada Fatih Terim’e de yazdım çünkü o da Galatasaray’ın hocasıydı. Bugünkü takımı kuran da oydu. Bakmayın bir takım yanlış anlaşılmalar oldu, geldi gitti. Tatsız şeyler oldu ama Fatih Terim Galatasaraylı bir arkadaşımızdır. Fatih Terim bugün şampiyonluğa oynayan takımın kurucusudur. Kötü bir antrenörün eline bırakılmış iyi oyunculardı. Biz o iyi oyuncuları destekledik, bir araya getirdik, kendilerinin iyi olduğunu söyledik ve bugünkü duruma geldik. Bunun için Fatih Terim’e özel olarak o teşekkür mektubunu yazdım.

“SÖZÜMÜ TUTMASAYDIM, DUYGUN YARSUVAT OLMAZDIM”

Galatasaray Kulübü Başkanlığına geçici bir süre için geldiğini anımsatan Yarsuvat, “Ben buraya 7 ay için geldim. Kalsaydım, bana 7 ay sonra gitmem için oy veren kişilere saygısızlık etmiş olurdum. Sözümü tutmazsam da Duygun Yarsuvat olamazdım. Bu koltuk sıcak olmamalı. Başkanlığı mümkün olduğu kadar çok Galatasaraylı kullanmalı. Eğer bir koltukta çok kalırsanız, terk edemezsiniz. Esasında çok iyi bir koltuk. Her şeyi tadında bırakmak gerekir. Ben 7 ay daha devam edebilirdim ama o zaman da Duygun olamazdım, bir başka adam olurdum” dedi.

Seçimden sonra üniversitede öğretim üyeliğine devam edeceğinin altını çizen Duygun Yarsuvat, başkanlığı sürecinde pişmanlık duyacağı bir durumun olmadığını söyledi.

Trabzonspor’a 2-1 yenildikleri maçta çok üzüldüğünü belirten Yarsuvat, “En üzüldüğüm olay Trabzonspor’a yenildiğimiz olay. O maçtan çıkarken yıkılmıştım ama yiğitliğe dayandık, bir şey yapmamaya çalıştık. En sevineceğim olay daha yaşanmadı onu da gelecek hafta yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

“DEVLET KADEMELERİYLE İYİ İLİŞKİLERİMİZ OLDU AMA HALA YOLUMUZ YOK”

Duygun Yarsuvat, Galatasaray Futbol Takımı’nın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yaptığı ziyaretle ilgili bir soruya, şu cevabı verdi:

“Saray ziyaretini ben yapmadım. Ben sadece kulüplerbirliği ile birlikte 18 kulübün başkanlarıyla beraber gittim. Orada Abdurahhim Albayrak’ı haksız bir şekilde harcadılar. Albayrak, Gençlerbirliği maçı için gitmişti. Sporcularımız ödül alıyordu. Ankara’da bir talep geldi, ‘takımı al ziyarete gel’ diye. Ziyaret yapıldı. Devlet kademesiyle iyi ilişkilerimiz oldu fakat hala yolumuz yok. Hala metro çalışmıyor. Dolayısıyla tabloya baktığımızda değişiklik olmamış.”

Futbolda şike soruşturmasıyla ilgili demeçlerinin sürekli tartışıldığının sorulması üzerine Yarsuvat, “Ben ‘şike yapılmıştır veya yapılmamıştır’ demedim. Buraya dikkat çekiyorum. Ben delilere de gitmedim. Ben ceza hukuku dersini anlatıyorum. Benim söylediğim Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri olağanüstü yargı makamlarıdır, kalkmaları gerekir. ‘Aziz Yıldırım’ın yargılandığı mahkeme yanlış bir mahkemedir’ dedim. Olağanüstü bir mahkemede yargılanmaması gerektiğini söyledim” şeklinde görüş belirtti.

“KULÜBÜ AYDA 3 MİLYON LİRAYLA DÖNDÜRDÜK”

Duygun Yarsuvat, göreve geldiklerinde 192 milyon lira kredi aldıklarını ve bunun 135 milyon lirasını borçlara ödediklerini vurgulayarak, “38 milyon lira kadar da borçların faizini ödedik. Baktığımız vakit 7 ayda 21 milyon lira kredi çekmiş oluyoruz. Bütün para muslukları kesilmiş bir kulübü ayda 3 milyon lirayla döndürebildik. Şu anda futbolculara borcumuz yok. Basketbolcularımızın borçlarını kapattık. Basketbol kadın takımız şampiyon oldu. Birçok branşta başa oynuyoruz. Biz bunu ayda 3-4 milyon lirayla yapabildik. Bu çok önemli bir şey. Biz Ahmet’in (Özdoğan) zannettiği kadar düşük zekalı değiliz” dedi.

“FENERBAHÇE İLE DÜŞMANLIĞIN SONA ERMESİ İÇİN ÇALIŞTIM”

Fenerbahçe Kulübü ile olan ilişkilerine de değinen Duygun Yarsuvat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben bu iki büyük camia arasında düşmanlığın sona ermesini istedim, bunun için de çalıştım. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’na da gittim. Vaktim çok azdı. Başarılı olamadığımı kabul etmiyorum. Hiç değilse tohumlarını ektim, bu yeşerecektir günün birinde. Bu çekişmeden sorumlu olanlar yöneticilerdir. Öyle fanatikler var ki sarı kırmızı rengi bir arada gördükleri zaman deliriyorlar. Bir kısmı da sarı lacivertli rengi gördüğünde çıldırıyorlar. Bunu ortadan kaldırmak lazım. Hepsi aynı insan. Spor bir eğlence. Beni Fenerbahçeliler nasıl görüyor bilemiyorum. Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı için adaylığımı koyarsam bana oy verip seçerlerse ne olduğunu anlardım.”

Galatasaray Kulübü’nde seçilecek yeni yönetime bir tavsiyesinin olmadığını anlatan Yarsuvat, “Sorarlarsa aklımın erdiği kadar yardımcı olurum. Bunu da Galatasaray için yaparım. Bir tavsiye de bulunmam, koskoca adamlar onlar” diye konuştu.

Duygun Yarsuvat, Cesare Prandelli’nin görevden alınıp, yerine Hamza Hamzaoğlu’nun teknik direktörlüğe getirilmesiyle ilgili sürece de değinerek, “İyi bir iş yaptık diye tahmin ediyorum. Yoksa biz dört çeker olarak devam ederdik” ifadesini kullandı.

Bu arada Yarsuvat, toplantıdan önce basın mensuplarını bir araya toplayarak fotoğraflarını çekti.

Yayınlanma Tarihi:13:04,