SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Finansal Fair-Play konusunda sıkıntıları bulunan Beşiktaş Kulübü'nün, UEFA ile yaptığı anlaşma bazı ağır yaptırımları da beraberinde getirdi.

Temelde 4 yıllık uygulama ve mali disiplini getiren bir uygulama olarak gösterilen Beşiktaş-UEFA anlaşması, özellikle transfer konusunda kulübün elini koyunu bağladı. Aynı Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ülkelere yaptırımı gibi, UEFA da kulüp yönetimlerinin har vurup harman savurmasını önlemek amacıyla Beşiktaş'ın musluğunu sıktı.

Miktar aşılmayacak

Buna göre Beşiktaş, geçen sezon UEFA'ya bildirdiği kadrodan futbolcu satmadan, futbolcu alamayacak. Üstelik bu, satılan bedeli de aşamayacak. Örneğin Kartal, Demba Ba'yı 6 milyon euroya sattığında, ancak bu bedel karşılığında futbolcu alabilecek.

UEFA'ya bildirilen liste dışında kalan isimlerden (Günay Güvenç, Uğur Boral v.b.) kaç tanesi satılırsa satılsın, ancak bir transfere karşılık gelebilecek. O da biraz önce söylediğimiz gibi, gelen para miktarını aşamayacak.

Beşiktaş, serbest kalan futbolculardan dilediği kadarını kadrosuna katabilecek gibi görünse de, UEFA bunda da mali disiplin getiriyor. Buna göre Avrupa futbolunun patronu, kulüp gelirlerinin yarısının biraz daha fazlasının futbolculara maaş olarak dağıtılmasını öngörüyor. Mevcut oyunculara verilen paraya bakıldığında ise Beşiktaş'ın bu sınıra çok yakın bulunduğu, bir kaliteli isme verilecek bedel karşılığında (yaklaşık 3 milyon euro) limiti dolduracağı vurgulandı.

Stat inşaatı süreci uzattı

Yapılan bu anlaşma Beşiktaş açısından her ne kadar oldukça zorlayıcı gibi görünse de, sonuçları düşünüldüğünde siyah-beyazlılar açısından bir kurtuluş planı gibi görünüyor.

Üstelik UEFA, 4 yıl gibi uzun bir süreç vererek Beşiktaş'a büyük kolaylık sağladı. Kulübün stat inşaatının boyutlarını gören ve siyah-beyazlıların iyiniyetine inanan yetkililerin, bu nedenle uzun bir süreç uyguladıkları dile getirildi.

G.Saray verdiği sözü tutamadı

Beşiktaş'tan daha önce UEFA ile anlaşma yapan ve bu konuda bir takım sözler veren Galatasaray, Avrupa futbolunun patronu karşısında mahcup durumda kaldı. Sarı-kırmızılılar, istenen süre içerisinde verdiği sözü tutamadığı için şimdi ceza tehlikesi yaşıyor. UEFA'nın Cim-Bom'a ağır bir disiplin uygulaması başlatabileceği ifade edildi.

Skorer