SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Basketbola Süper Lig modeli

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkan Adayı Harun Erdenay, "Kulüplerin gelirlerinin artırılmasına liglere isim sponsoru bularak başlayacağız ve bulduk da" dedi.

Güncellenme: 14:00, 20/05/2015
Basketbola Süper Lig modeli

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) 27 Mayıs Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilecek olağanüstü genel kurulunda başkan adayı olan ve halen TBF başkanlığı görevini sürdüren Harun Erdenay, Swissotel’de medya mensuplarıyla bir araya geldi.

Erdenay, yönetim kurulu aday listesinde yer alan isimlerden Efe Aydan, Dinçer Çetintaş ve Akgün Altuğ’la birlikte gerçekleştirdiği basınla sohbet toplantısında projelerini anlattı.

Harun Erdenay ; “Futboldaki gibi süper lig modelini uygulayacağız. Ligin isim sponsoru olacak ve bunu bulduk böylece kulüplerini gelirleri artacak. Ikinci lig ve kadınlar liginin de isim sponsorları olacak. Bu ligi kulüpler oynuyor, onların isteklerine göre kararlar alacağız” derken, Efe Aydan ise “Türk basketbolunun geleceğini antrenörler belirler. Federasyon kurallar koyar, yönetmelikler koyar. Basketbolu geliştirecek olan antrenörlerdir, alt yapı antrenörlerine önem vereceğiz, yatırım yapacağız, çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu.

KULÜPLER KARAR VERECEK

Erdenay, öncelikle şeffaf bir yönetim sergileyeceklerinin altını çizerek, “Lig Kurulu toplantılarını daha sık yapıp, takımların görüşlerine daha fazla saygı göstereceğiz. Sonuçta ligi kulüpler oynuyorlar ve kritik kararları da onların almalarını sağlayacağız” diye konuştu.

İSİM SPONSORLUĞU GELİRLERİNİ KULÜPLERE DAĞITACAĞIZ

Mutlaka gelirlerin artırılmasını hedeflediklerini vurgulayan Erdenay, “Kulüplerin gelirlerinin artırılmasına, liglere isim sponsoru bularak

başlayacağız ve bulduk da. Seneye isim sponsorları bulunan ligler olacak. Futboldaki model doğru. Süper Lig, 1. Lig ve 2. Lig kategorileri olacak. Kadınlar Ligi’nin de sponsoru olacak. İsim sponsorluğu gelirlerini de kulüplere dağıtacağız.”

“HAKEMLİĞİ PROFESYONEL HALE GETİRECEĞİZ”

Harun Erdenay, basketbol hakemliğini profesyonel hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de basketbol pastasının büyüdüğünü ancak hakemlerin aldığı payın küçük kaldığını anlatan Erdenay, “Dünyanın en güçlü federasyonlarından biriyiz ama hakemlerin payı THY Avrupa Ligi’yle veya NBA’le mukayese edildiğinde aşağıda. Hakemliği profesyonel hale getireceğiz. Bu şekilde onlar da kendilerine yatırım yapacaklar ve işlerine daha iyi konsantre olacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

Fahri olarak görevlerini sürdüren il temsilcilerini de profesyonel hale getirmek istediklerini aktaran Erdenay, yeni bir dış ilişkiler kurulu oluşturarak Avrupa Birliği (AB) fonlarının daha etkin kullanılmasını sağlamak istediklerini vurgularken, “AB fonlarından yararlanarak birtakım güzel işler yaptık. AB’nin sporla ilgili ciddi fonları var ve daha etkin yararlanabiliriz” şeklinde konuştu.

“MİLLİ TAKIMLARIN OLİMPİYAT HEDEFLERİ DEVAM EDİYOR”

Harun Erdenay, Erkek ve Kadın A Milli Basketbol Takımlarının olimpiyatlara katılmasını hedeflediklerini dile getirdi. Olimpiyat hedefi için önlerinde ciddi organizasyonlar bulunduğunu anlatan Erdenay, “Özellikle son 10 yılda devlet yöneticileri spora büyük yatırımlar yapıyor. Olimpiyatlara katılım ise onların manevi olarak yatırımın karşılığını almaları anlamına geliyor. Kadın ve Erkek A Milli Takımlarımızın olimpiyatlara katılabilmeleri için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Çünkü katılım halinde her iki takımımızın da madalya şansı olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Basketbolu tüm paydaşlarıyla birlikte bir bütün halinde yöneleceklerinin altını çizen Erdenay, basketbol medyasının da işin içinde olacağını belirterek, “Basketbolun doğrularına birlikte karar vereceğiz. Babam bile istese, basketbolun doğruları neyi gerektiriyorsa, o yönde karar alacağız” diye konuştu.

“KULÜPLERİN TAMAMI 18 TAKIMLI LİG İSTERLERSE OLUR”

Harun Erdenay, Türkiye Basketbol Ligi’nin artık 18 takımı kaldırabilecek güçte olduğu yönünde bazı takımların serzenişlerinin olduğunun aktarılması üzerine, şunları söyledi:

“Ligi kulüpler oynuyor. Böyle bir istek gelirse değerlendiririz. Eğer başkan seçilirsem ilk iş olarak toplantı yapacağım. Kulüpler bir arada karar alır ve ‘bu ligi 18 takımla oynayacağız, fikstür sıkışacak ama razıyız’ derlerse, biz de uygulamaya razı oluruz. Gerçi bu tip kararlar bir sene önceden alınır ama yapılmayacak iş değil. Bu uygulama, tüm takımların ortak kararıyla olabilir. Ben bu sıkışıklıkta 18 takım isteyeceklerini sanmıyorum.”

“TURGAY DEMİREL’İN DEVAMI DEĞİLİM”

Harun Erdenay, kendisiyle ilgili olarak, “Eski federasyonun devamı, Turgay Demirel’in sisteminin devamı olacak” şeklinde eleştiriler geldiğini aktarırken, bunun doğru olmadığını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonuçta Turgay Demirel’in TBF’yi nereye getirdiğini seven sevmeyen herkes biliyor. Onun devamı olduğumuz söylenirken, kendisi kötü bir yönetici olarak gösteriliyor ve ben buna katılmıyorum. Türk basketbolunu iyi yerlere getirdi. Mutlaka hataları olmuştur. Ben yeni bir dönem başlatıyorum ve Harun

Erdenay olarak geliyorum. Göreve hazır durumdayım. Kendi ekibimle ve kendi fikirlerime bu göreve talip oldum. Yönetimde birçok yeni arkadaş olacak.

Basketbolu yönetecek tecrübeye ve bilgi birikimine sahip olduğumuzu düşünüyorum.”

“ÇİFTE KUTLAMA NASIP OLACAK”

Erdenay, seçim tarihinin aynı zamanda doğum gününe denk gelmesiyle ilgili de “Herhalde çifte kutlama nasip olacak” diyerek sözlerini tamamladı.