SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Erzurum’a spor kompleksi

Büyükşehir Belediye Erzurumspor'un tesisleri ve futbol sahasının temel atma töreni TFF Başkanı Demirören ve eski İçişleri Bakanı Ala'nın katılımıyla yapıldı.

Güncellenme: 17:50, 19/05/2015
Erzurum’a spor kompleksi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ve eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un tesisleri ve futbol sahasının temel atma törenine katıldı.

Törende Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Büyükşehir Belediye Erzurumspor Başkanı Saim Özakalın, TFF başkanvekilleri Servet Yardımcı ve Arif Koşar ile yönetim kurulu üyesi Mustafa Beyazlı da yer aldı.

Demirören, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile birlikte havalimanı yolu üzerinde yaptıracakları sosyal tesis ve futbol sahasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, tesisleşmeyi Anadolu’ya yaymak istediklerini belirterek, “Amacımız Türk futbolunun geleceği için ülkemizin dört bucağını tesis cennetine ve eğitim merkezine dönüştürmek. Tesisleşmeyi, bugün bir örneğini gördüğünüz gibi mutlaka tüm Anadolu’ya yayacağız. Bizim en önemli işimiz bu. Bunun için 2 ve 3. lig tesisleşme projemizi başlattık” dedi.

UEFA standartlarındaki çim sahanın da çalışmalarını başlattıklarını belirten Demirören, Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un artık genç yıldızlarının yetişebileceği modern bir futbol tesisinin sahibi olacağını, bu sözü Erzurum’a yürekten verdiklerini ifade etti.

Demirören, federasyon olarak futbolu belli illerin sporu olmaktan çıkarmaya kararlı olduklarını vurgulayarak, “Türkiye’nin her köşesindeki yeteneklerimizi bulup keşfetmeye kararlıyız. Kaliteli futbolcular yetiştirmek için her şeyden önce tesis gerekiyor. Bizim amacımız futbol yatırımlarını, en gelişmiş, en modern tesisleri, futbol liselerini, futbol sevgisinin olduğu her yere ulaştırmak” diye konuştu.

Erzurum’un Türkiye tarihinde birlik ve beraberliğin kurucu ve sembol şehri olduğunu, bu yüzden tüm Türkiye futbol kamuoyuna bir mesaj vermek istediğini belirten Demirören, “Gelin artık ‘ben’ değil ‘biz’ diyelim. Birlik ve beraberlik içinde çalışalım, Türk futbolunu alışılmış kalıplardan çıkarıp, hak ettiği en üst seviyeye taşıyalım” şeklinde konuştu.

Spor Toto 3. Lig play-off maçında olay çıkması

Demirören, Spor Toto 3. Lig play-off grubunda Büyükşehir Belediye Erzurumspor-Sakaryaspor maçında çıkan olayları da değerlendirdi.

TFF Başkanı, olaylar için, “Erzurumlu futbolseverlerden beklentim geçen haftaki olayların tekrar yaşanmamasıdır. Lütfen takımınıza zarar verilmesine izin vermeyiniz. Büyükşehir Belediye Erzurumspor'a başarılı ve centilmence bir mücadele diliyorum” ifadesini kullandı.

Ala: “Spor nezaket alanıdır”

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala da sporun hem sağlıklı yaşamanın en önemli vazgeçilmez etkinliği hem de bir şehir ve bir ülke için bacasız bir endüstri olduğunu belirtti.

Bir kentin sportif faaliyetlerin yapıldığı merkez haline dönüşebilmesinin o şehre, o ülkeye çok ciddi katkılar sağladığına dikkat çeken Ala, şunları kaydetti:

“Türkiye’de arzu ettiğimiz spor atmosferi, nezaketin olduğu, kalenderliğin olduğu bir spor atmosferidir. Sportif faaliyetlerin yapıldığı yerlerde nezaket cümlelerinden başka bir şey işitilmemelidir. Çünkü insanlar hem emeğini hem zekasını bir işe aktarıp sonra da nahoş şeyler duymak istemezler. O bakımdan gençlere, sporla uğraşan insanlara ve sporu seyredenlere en önemli önerim, sporun kesinlikle bir nezaket alanı olduğunu unutmamalarıdır.”

Kış sporlarında Erzurum’un bir merkez olduğuna işaret eden Ala, “Bunu diğer spor alanlarıyla birleştirdiğimizde Erzurum’un bu alandan elde edeceği getiri, gerçekten kayda değer bir miktara çıkarılabilir. Tüm ilgili kurumlar bu anlamda el birliği yapacaktır. Bunun koordinasyonunu da bizler yapacağız” dedi.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ise, 2011 Kış Oyunları’nın ardından Erzurum’un ciddi bir şekilde devlet yatırımı almaya başladığını ve tesisler kazandırıldığını anımsatarak, kentin kış sporları anlamında sadece Türkiye’de değil dünyada sayılı tesislere kavuştuğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Eski İçişleri Bakanı Ala, TFF Başkanı Demirören, Vali Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile diğer ilgililer butona basarak, spor kompleksinin temeline ilk harcı döktü.