SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA, Juventus ile Barcelona arasında oynanacak Şampiyonlar Ligi final maçına, Türk hakem Çakır’ı atadı. UEFA’dan yapılan yazılı açıklamada UEFA Hakem Komitesi, UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi final müsabakaları hakem kadrolarını duyurdu.

UEFA Şampiyonlar Ligi final maçında düdük çalacak olan Türk hakem Cüneyt Çakır’ın yardımcılıklarını Bahattin Duran ve Tarık Ongun yapacak. İsveçli Jonas Eriksson’un dördüncü hakem olarak görev alacağı final maçının ilave yardımcı hakemleri ise Hüseyin Göçek ve Barış Şimşek olacak. Mustafa Emre Eyisoy da finalde yedek yardımcı hakem olarak yer alacak.

2006 yılından FIFA kokartı takan 38 yaşındaki Çakır, şimdiye kadar 70 UEFA müsabakasında düdük çaldı. Bu sezon 4 Şampiyonlar Ligi ve 3 Avrupa Ligi müsabakasında görev alan Çakır, son olarak Paris Saint-Germain ve Chelsea arasındaki UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 müsabakasını yönetmiş ve karşılaşma 1-1 sona ermişti. UEFA Şampiyonlar Ligi finali, Berlin’deki Olimpiyat Stadı’nda 6 Haziran Cumartesi saat TSİ. 21.45’te oynanacak.

Çakır’ın kariyerinin kilometre taşları şöyle:

2014 FIFA Dünya Kupası – 40 yıl aradan sonra Dünya Kupası’nda görev alan ilk Türk hakemi ve yarı final yöneten ilk hakem

2014 UEFA Şampiyonlar Ligi – finalin dördüncü hakemi 2014 UEFA Avrupa Ligi – yarı final 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası – açılış maçı 2012 FIFA Kulüp Dünya Kupası – final 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası – 2 maç, yarı final, finalin dördüncü hakemi 2012 UEFA Şampiyonlar Ligi – yarı final 2011 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası – açılış maçı ve yarı final 2010 UEFA Avrupa Ligi – yarı final 2009 Avrupa 21 Yaş Altı Futbol Şampiyonası – yarı final 2007 Avrupa 19 Yaş Altı Futbol Şampiyonası – 2 maç

Avrupa Ligi finali İngiliz hakem Atkinson’un

Polonya’nın başkenti Varşova’da Ukrayna temsilcisi Dnipro ile İspanyol ekibi Sevilla arasında oynanayacak UEFA Avrupa Ligi finalini ise 44 yaşındaki İngiliz hakem Martin Atkinson yönetecek. Atkinson’ın yardımcılıklarını yine aynı ülkeden Michael Mullarkey ve Stephen Child yapacak.

Avrupa Ligi final maçının dördüncü hakemi Çek Cumhuriyeti’nden Pavel Kralovec, ilave yardımcı hakemleri İngiltere’den Anthony Taylor ve Andre Marriner olacak. Finalde yedek yardımcı hakem olarak ise Jake Collin yer alacak. UEFA Avrupa Ligi finali, 27 Mayıs Çarşamba günü oynanacak.

Yayınlanma Tarihi:19:22,