SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşi ‘Bilic’eksin!

18 Mayıs 2015

Beşiktaş'ın 11'ini gördüğünde taraftarlar ufaktan ‘ne oluyor?' diye sormuşlardır… Sonuçta az da olsa Konya'yı yenmesi durumunda derbiden dolayı siyah-beyazlıların şampiyonluk şansı devam edecekti. Ama sahada sezon öncesi hazırlık kampı maçına çıkıyormuş havasında bir takım vardı.

Seyirci de Kara Kartal'ı terk etmişti. Sezon başından bu yana en yoğun destek gördüğü Ankara kalesi düşmüştü. Üst üste gelen iki beraberlik Beşiktaş'ı belli ki psikolojik açıdan çok yıpratmış. Tadı kaçmış gazoz gibiydi Kara Kartal dün akşam. İstek ve arzu adına en ufak bir emare yoktu. Sanki ‘bitse de gitsek' havasındaydılar. Demba Ba'nın hafif ofsayt kokan net pozisyonda kendi klasına yakışmayan kötü vuruşu akılda kalan enstantanelerden biriydi, birkaç Konya atağıyla birlikte ilk 45 dakikada. Bilic'in sahaya sürdüğü takım ve diziliş sorgulanır cinstendi. Mustafa ve Olcay'ın 11'de başlamaları, Kerim ile Cenk Tosun'un kenarda oturmaları anlaşılır gibi değildi.

Bu oyuncuların girişiyle ev sahibi biraz daha hareketlenir gibi oldu. Günay iyi niyetli bir kaleci ama korner golünde fena avlandı. Daha öğrenmesi gereken çok şey var. Akhisar maçını taktik çorbaya çeviren Slaven Bilic dün de yanlış tercihleri ve takıntı derecesindeki ısrarı nedeniyle mağlubiyetin birinci dereceden sorumlusuydu. Beşiktaş'ta ne bir taktik düzen ne de bir organizasyon vardı. “İşi bilmeyen bir hoca ve oyuncu topluluğu buraya kadar nasıl geldi?” diye düşünmeden edemiyor insan.

Evsiz barksız ikinci sezonunu geçiren siyah-beyazlılar için aksiyon dolu filmin sonu kötü bitti. Tamam stadın olmayışı bir handikap ama yarışı bu noktaya kadar getirdikten sonra bu kadar kolay bırakmak da şaşılacak iş. Beşiktaş son virajına girdiği umutlu girdiği sezonun son üç haftasında 9 puanın 7'sini kaybetti ve şampiyonluğa ‘güle güle' dedi.

Kulüp açısından büyük önem taşıyan Şampiyonlar Ligi fırsatı da avuçlarının arasından kayıp gitti. Şimdi hafta sonu bir derbi var ve Beşiktaş açısından artık hiçbir önem taşımıyor. Fenerbahçe maçında aldığı yenilgi sonrası aslında Hırvat teknik adamın Beşiktaş'ta üstü çizilmişti. Ama şampiyonluk şansının son haftalara taşınması bu gerçeğin üstünün gizlenmesini neden oluyordu. Bilic'in vücut dili de son dönemlerde sıkıntılıydı. Kendi konstrasyonu düşük olan bir teknik direktörün takımını ne derece motive etmesi beklenirdi ki…

Zaten Beşiktaş'ın en büyük sorunu dün de bir kez daha görüldüğü gibi motivasyondu. Konyaspor'u tebrik etmek lazım. İki maç önce G.Saray karşısında da alkışlanacak bir futbol ortaya koymuş ama sonuca gidememişlerdi. Siyah-beyazlılar bir sezonu daha erken sonlandırdı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek