SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MotoGP Dünya Şampiyonası’nın 5. yarışı Fransa Grand Prix’sini kazanan Movistar Yamaha takımının İspanyol pilotu Jorge Lorenzo, sezonun 2. galibiyetini elde etti.

Motosiklet yarışlarının en önemli organizasyonu MotoGP’de sezonunun 5. mücadelesi, Fransa’nın Le Mans kentindeki 4,2 kilometrelik Le Mans 24 Saat Pisti’nde 28 tur üzerinden koşuldu.

Yarışa “pole” pozisyonunda başlayan Repsol Honda’nın İspanyol sürücüsü Marc Marquez, kalkış anında yerini koruyamadı. İyi bir çıkış yapan Lorenzo, birinciliği rakibinden devralarak ilk turu lider tamamladı. Lorenzo’nun ardından Ducati’nin İtalyan pilotları Andrea Dovizioso ve Andrea Iannone sıralandı.

Kalkışta yaptığı hata sonrasında ilk turu 4. sırada geçen Marquez, 5. turda bu kez virajı kaçırarak 6. sıraya geriledi.

Movistar Yamaha’nın İtalyan motosikletçisi Valentino Rossi ise 7. sıradan başladığı yarışta agresif bir performans sergileyerek üst sıralara tırmandı. “Doktor” lakaplı sürücü, 10. turda Iannone’yi, 13. turda da Dovizioso’yu geçerek ikinciliğe yerleşti.

Yarışın başından itibaren üstünlüğünü koruyan Lorenzo, 43.44.143’lük derecesiyle bitiş çizgisini ilk sırada geçerek bu sezon üst üste ikinci, kariyerinin 56. zaferini elde etti. Lorenzo’nun 3,8 saniye gerisinde Rossi ikinci, liderin 12,3 saniye arkasında Dovizioso ise üçüncü oldu. Son 2 yılın şampiyonu Marquez ise “pole” pozisyonundan başlamasına rağmen 6’ncılığa kadar gerilediği yarışı, son turlarda yaptığı ataklarla 4. sırada tamamladı.

Şampiyona lideri Rossi, yarış sonunda puanını 102’ye çıkardı. İtalyan sürücüyü, 87 puanı bulunan Lorenzo ve 83 puanlı Dovizioso izledi. Sezonun 6. yarışı İtalya Grand Prix’si 31 Mayıs’ta koşulacak.

Yayınlanma Tarihi:16:39,