SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Lucescu bomba oldu patlayacak!

14 Mayıs 2015

Spor medyasında gündem bu aralar Lucescu… Rumen teknik adamın Galatasaray’a ilk geldiği günü hatırlıyorum, zaman tüneline kısa bir yolculuk yaparak kesitlerle. Yaşım henüz 11 olduğundan kafamda net kurgulamam mümkün değil.

“FATİH TERİM’İN EKMEĞİNİ YEDİ”

Galatasaray’a geldi; Devler Ligi’nde çeyrek finali gördü. Süper Lig’de Fenerbahçe’nin gerisinde kaldı… Şampiyonluğu kaçırdı! SARI-LACİVERTLİ ekibin başında o dönem Mustafa Denizli vardı. Türkiye’de medya ve herkes hep beraber şu yargıya vardı: “Lucescu Fatih Terim’in ekmeğini yedi!” Real Madrid’i yenip, ‘SÜPER KUPA’yı alan takımın hocasından bahsediyoruz. Normal ama… Burası Türkiye! Vicente del Bosque’ye de ‘YENİKÖY KASABI’ denildi bu ülkede.

“BİZİM DE SERGEN’İMİZ VAR”

Rumen teknik adam, bir sonraki sezonda Galatasaray’da tarih yazdı. Elindeki kısıtlı kadroya rağmen! Sergen Yalçın’a olan güveni tamdı. Şu sözlerle dediklerinin arkasında duruyordu: “Onların Rivaldo’su, Totti’si, Owen’ı varsa; bizim de Sergen’imiz var.” Radu Niculescu, Fleurquin, Sebastien Perez; Lucescu’nun Galatasaray’da oluşturduğu iskeletin başlıcaları.

RÜTBELİ TİŞÖRTLERİ GİYDİ

Devler Ligi’nde Ali Sami Yen Stadı’nda alınan Barcelona yenilgisi, SARI-KIRMIZILI takımı çeyrek final kapısından döndürdü. Samsun’da Nicelescu attı, tüm takım rütbeli tişörtleri giydi. Aslan’da yönetim değişti! Mehmet Cansun gitti; Özhan Canaydın dönemi başladı. Galatasaray, Rumen hocayla yolları ayırarak ‘İMPARATOR’la el sıkıştı.

“VE GOOOOL!”

Lucescu çok önemli bir yılda Beşiktaş’ın başına geçti. KARA KARTAL, 100. yılında 85 puanla hafızalardan silinmeyecek şampiyonluk yaşadı. Ercan Taner’in anlatımıyla: “Sergen yanında Tümer var… Verdi pasını! Tümer açıyı kaybetti… Sergen’e verdi. Ve GOOOOL!” UEFA Kupası’ndaki çeyrek finali de unutmamak lazım.

KADIKÖY’DE KUPA KALDIRDI

Her şey Beşiktaş için iyi gidiyordu. 2003-2004 sezonundaki o gün gelen kadar. Evet! Beşiktaş-Samsunspor karşılaşması. Maçın en çok konuşulan adamı ‘Cem Papila’ydı. Fenerbahçe’ye 8 puan öndeyken şampiyonluk verildi. Sezon bittiğinde Rumen teknik adam, Türkiye macerasını bitirdi. Giderken de pek güzel şeyler söylemedi ve buruk ayrıldı. Ukrayna’ya gitti ve 11 sezon orada kaldı. Shakhtar’ı 8 kere lig şampiyonu yaptı. Kadıköy’de UEFA Kupası’nı kaldırdı. Yolu hep Türkiye’den geçti.

EĞER TÜRKİYE’YE GELMEZSE…

Transfer dönemine az zaman kaldı. Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin adayları arasında Luce… “Dünyada ve Türkiye’de hiç mi hoca kalmadı?” sorusu akıllara geliyor ister istemez. Ukrayna basını ısrarla “Türkiye’ye gelecek” diyor! Gideceği takım belirsizliğini hep koruyor. Kiminle anlaşacak? Lucescu’nun Türkiye’ye gelmesi bir sır… Türk spor medyası da arayı soğutmadan ‘LUCESCU BOMBASI’ yazmaya devam ediyor. Ortada bir bomba var; eninde sonunda patlayacak. Eğer Lucescu Türkiye’ye gelmezse, bu bitmiş Türk futboluna daha da zarar verecek.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek