SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ve futbolcu Oktay Delibalta, liseli öğrencilerle bir araya geldi.

Çalımbay, Yenişehir Yahya Günsür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki sohbet toplantısında, futbola başlarken babasının kendisine engel olmaya çalıştığını, onu ikna ettikten sonra hayallerini gerçekleştirdiğini ve kariyerinde önemli noktalara geldiğini söyledi.

Babasının dışında herhangi bir engelle karşılaşmadığın ifade eden Çalımbay, yaşadığı mahallede ve okuduğu okulunda çok iyi top oynadığı için herkesin kendisini desteklediğini ve bu destekler sayesinde de iyi bir futbolcu olduğunu kaydetti.

Çalımbay, futbol hayatına Beşiktaş’ın alt yapısında başladığını ve yirmi sene Beşiktaş’ta oynadığını belirterek, Beşiktaş’ın formasının haricinde hiçbir forma giymediğini bu yüzden de Beşiktaş’ın kendisi için bir aile gibi olduğun söyledi.

Beşiktaş’ta başladığı futbolu yine Beşiktaş’ta bitirdiğini aktaran Çalımbay, “Bu yüzden Beşiktaş’ın yeri benim için her zaman bambaşkadır. Bunu tarif etmem mümkün değil. Ayrıca iyi de bir Beşiktaşlıyımdır” dedi.

Futbola başladığında belli bir idolünün olmadığını söyleyen Çalımbay, “Ben sizler gibi okuyamadım. İlkokulu bitirdikten sonra direkt futbola başladım. Ben tek ‘futbolcu olayım yeter’ diyordum. Başka bir düşüncem yoktu. Ama o günlerde kimlerden iyi bir şeyler gördüysem hep onları kendime örnek aldım. Şunu da belirtmek isterim ki, ben ne hayal ettiysem hepsini gerçekleştirdim. Okumayı çok istedim ama olmadı. Futbola başladığında belli bir idolünün olmadığnı söyleyen Çalımbay, “Ben sizler gibi okuyamadım. İlkokulu bitirdikten sonra direkt futbola başladım. Ben tek ‘futbolcu olayım yeter’ diyordum. Başka bir düşüncem yoktu. Ama o günlerde kimlerden iyi bir şeyler gördüysem hep onları kendime örnek aldım. Şunu da belirtmek isterim ki, ben ne hayal ettiysem hepsini gerçekleştirdim. Okumayı çok istedim ama olmadı. Eğer okuyabilseydim iyi bir doktor olmak isterdim. Ancak olmadı” diye konuştu.” diye konuştu.

Bir öğrencinin “Mersin İdmanyurdu’nun tesis ve kulübünden memnun musunuz?” sorusuna ise Çalımbay, şöyle cevap verdi:

“Ben, Mersin İdmanyurdu’nun ne tesisinden ne kulübünden ne de ortamından memnun değilim. Benim burada tek memnun olduğum şey taraftar ve sahamız. Ama Mersin İdmanyurdu’nun ne tesisi ne kalacağı bir yeri ne de doğru dürüst bir alt yapısı var. Benim gördüğüm kadarıyla Mersin’den çok oyuncu çıkar.  Ama Mersin İdmanyurdu’nun bunu karşılayacak hiçbir şeyi yok. Onun için Mersin’de başarıdan çok yapılanmaya ihtiyaç var. Başarıyı bir kenara bırakıp yapılanmaya gitmesi gerekiyor. Sizler gibi gençleri kazanmaları gerekiyor. Bu yönden Mersin çok zayıf. Biz en yüksek takım olarak bile sıkıntı yaşıyorsak, alt yapıdaki arkadaşların hali daha kötüdür. O yüzden Mersin’in kesinlikle yapılanması gerekiyor. Tesislerin kazandırılması gerekiyor. Alt yapısına çok iyi hocalar alması geriyor. Maalesef işin gerçeği biz o yönden hiç memnun değiliz.”

Başarının sırrının kendilerinde olmadığını tamamen taraftarın gücüyle olduğuna dikkati çeken Çalımbay, şöyle devam etti:

“Mersin İdmanyurdu’nun mükemmel bir taraftarı var. Maçlarda geri düştüğümüz zaman bile desteğini esirgemeyen moral motivasyonu yüksek bir taraftara sahibiz. Her zaman derler ya ‘taraftar 12. adam’ bizde aksini düşünüyoruz ve diyoruz ki, taraftar her zaman 1. adamdır. Eğer taraftar gelmezse biz ne maç kazanabiliriz ne de oynamaya isteğimiz olur. Onun için bizim sizlere ihtiyacımız var. Siz olursanız biz daha iyi oluruz. Onun için bizde taraftarın değeri çok fazladır.”

OKTAY DELİBALTA’NIN SÖZLERİ

Oktay Delibalta ise öğrencilere başarı için hayallerinin peşinden gitmelerini ve asla vazgeçmeden hedefleri doğrultusunda çalışmalarını tavsiye etti.

Futbola başladığında hedefinin bütün liglerde oynayarak kademe kademe yükselerek en zirveye ‘milli takıma’ kadar ulaşmak olduğunu vurgulayan Delibalta, son iki yıldır yaşadığı sakatlıklar nedeniyle son hedefine belirlediği yaşta ulaşamadığını ancak bundan sonra da ulaşmak için çalışmaya devam edeceğini söyledi.