SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya’nın başkenti Madrid’te 15-17 Mayıs’ta yapılacak Basketbol THY Avrupa Ligi Dörtlü Final’inde mücadele edecek Fenerbahçe Ülker’de başantrenör Zeljko Obradovic, “Real Madrid’in favori olması doğal ama biz de kazanabiliriz” dedi.

İspanyol Marca gazetesine demeç veren Obradovic, Fenerbahçe Ülker olarak bu sezon deplasmanda Barcelona, Maccabi Electra, CSKA Moskova ve Olympiakos’u yendiklerini belirterek, Dörtlü Final ilk maçında karşılaşacakları Real Madrid’in saha avantajına sahip olmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Obradovic, her takımın evinde oynamak istediğini anlatarak, “Ama burada sorulacak soru bunun sonuca ne kadar etki ettiğidir. Eğer kazanırsan herkes saha faktöründen kazandığını söyleyecektir. Eğer kaybedersen de herkes taraftar baskısından bunun olduğunu. Real Madridli basketbolcular bunların ayarını yapabilecek tecrübeye sahipler. Eminim ki kendilerini çok destekleyecek taraftarları karşısında oynamaktan mutlu olacaklardır” değerlendirmesinde bulundu.

Dörtlü Final’e katılmalarının kendilerini motive ettiğini vurgulayan tecrübeli başantrenör, “Biz zaten buraya gelerek kazandık. İstanbul’un neresine giderseniz gidin bunun farkına varırsınız. Ama burada anahtar, bu düzeyde kalmayı daha ne kadar sürdürebileceğimiz. Benim aklımda sadece bu var” ifadelerini kullandı.

Real Madrid’in iyi ve geniş bir kadroya sahip olduğunu belirten Obradovic, şunları kaydetti:

“Real Madrid’in her şeyi beni endişelendiriyor. Uzun zamandır Pablo Laso ile çalışan Madrid, takım gibi oynuyor ve maç içinde farklı şekillerde oynamayı biliyor. Bir çok maçı farklı defans taktikleriyle yarı saha oynayarak kazandılar. 3 uzun da oynayabilir, 4 kısa da. Çok farklı sistemleri kısa sürede deneyebiliyor. Tüm bunların üzerinde çok düşünmeliyim.”

“ELBETTEKİ REAL MADRID FAVORİ”

Obradovic, Real Madrid’in Dörtlü Final’de favori olarak gösterilmesinin normal karşılanabileceğini anlatarak, “Real Madrid 8, CSKA Moskova 6, Olympiakos 3 kez bu kupayı kazandı. Elbetteki Real Madrid favori. Tarihinde ilk kez Dörtlü Final’e kalan Fenerbahçe Ülker gibi bir takım geliyor. Sorulacak soru şu; biz burada ne yapıyoruz?” şeklinde görüş belirtti.

Sırp çalıştırıcı, kariyerinde 8 kez Avrupa Ligi’nde şampiyonluk yaşamasıyla ilgili olarak ise şunları kaydetti:

Bunun anahtarı seninle birlikte çalışan kişilerin de aynı şekilde düşünmesi. Çok mutlu biriyim çünkü sevdiğim işi yapıyorum. Benim motivasyonum sabah kalkıp, basketbolcularla birlikte antrenmana gitmem. Beni bu düşüncede izlemelerini, her antrenmanda ve her maçta daha fazla motivasyona sahip olmalarını istiyorum. Basketbolcular sevdikleri işi yapmanın ve bundan para kazanmanın ayrıcalıklı bir şey olduğunun farkına varmalılar.

Oyuncularıyla bir kaç gece dışarı çıktığını anlatarak, “Bundan da memnun oldum. Bunda bir sorun yok ama ertesi sabah kimin patron olduğunu biliyorlar. Bir sabah kalktığımda eğer heyecanımı kaybettiğimi görürsem bu işi bırakırım” diye konuştu.