SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Başkan adayları projelerini açıkladı!

Galatasaray Divan Kurulu Toplantısı'nda genel kurulda başkanlığa aday olan Turgay Kıran, Ahmet Özdoğan ve Dursun Özbek üyelere projelerini anlattı.

Güncellenme: 17:37, 13/05/2015
Başkan adayları projelerini açıkladı!

Galatasaray Kulübü’nün mayıs ayı olağan divan kurulu toplantısı yapıldı.

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’da İrfan Aktar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, kulüp yönetim kurulu adına başkan Duygun Yarsuvat ile birlikte yöneticiler Hamdi Yasaman, Dursun Özbek, Cem Kınay, İsmail Sarıkaya, Ebru Köksal, Hasan Murat Atay, Ural Aküzüm ve Ali Yüce hazır bulundu.

Olağan seçimli genel kurulda başkan adayı olan isimlerin üyelere hitap etmesi gündemiyle yapılan toplantıya, başkan adayları Dursun Özbek, Turgay Kıran ve Ahmet Özdoğan, yönetim kurulu listelerinde yer alan isimlerle birlikte katıldı.

Başkan adayları içinde kıdemi en yüksek isim olan Turgay Kıran, kürsüye gelerek üyelere ilk hitap eden aday oldu.

Konuşmasının başında, oy mazbatalarının renginin belirlendiği seçimde, tüzüğe aykırı hareket edildiğini savunan Kıran, renk seçimini yapan kişinin değil, temsil ettiği başkan adayının kıdemine göre sıralama yapılması gerektiğini dile getirdi.

Kulübün düzenlediği Çanakkale gezisi sırasında, başkan adaylarından Dursun Özbek ile Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç’ın açıklamalarda bulunup bir algı operasyonu yaptığını ileri süren Turgay Kıran, “Sanki kulübü eğitim vakfı yönetiyormuş gibi bir izlenim oluşturdular. Bu algı operasyonları son bulmalı. Biz, arkamıza bir biat kültürü temsilcisini almadan yapacaklarımızı anlatırız. Vereceğimiz güvene göre de oy alır veya almayız” değerlendirmesinde bulundu.

Kulübün mali durumunu iyi bildiklerini ve 1 milyar liraya yakın borç bulunduğunu söyleyen Kıran, “Bir sıcak para ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Listeme bu nedenle 7 tane ekonomist arkadaş aldım. Borçları azaltmak ve döviz riskini aşağılara çekmek öncelikli hedeflerimizden. Körfez ve Çin sermayesiyle iş birliği çabalarımız var. Bunlar da ön anlaşmaları yapılmış, konuşulmuş işlerdir” diye konuştu.

Kulüpte har vurup harman savurma döneminin bittiğini dile getiren Kıran, “Mali konularda çok tutucu olmak zorundayız. Uzun yıllardır hep borç yapılandırmaya çalıştık. Kendi gayrimenkullerimizi, devlet teşviki ve uluslararası fonlarla bir torbaya koyup, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir ürün meydana getirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Türk Telekom Arena’nın bir kompleks olması için aynı bölgeye voleybol ve basketbol için bir kapalı spor salonu yapma planları olduğunu aktaran Kıran, Mecidiyeköy arazisine de otel değil bir iş merkezi ve sosyal tesis yapmayı daha uygun gördüklerini söyledi.

Turgay Kıran, konuşmasının sonunda yönetim kurulu üye listesinde yer alan isimleri tek tek kürsüye çağırarak tanıttı.

ÖZDOĞAN: “50 MİLYON DOLAR KASA KOLAYLIĞI SAĞLAYACAĞIZ”

Başkan adaylarından Ahmet Özdoğan ise ilk olarak yönetim listesinde yer alan isimleri kürsüye çağırdı ve üyelerle tanıştırdı.

Özdoğan, kulüp yönetim kurulu üyesi Mete İkiz’in başkan adaylarına mali konularda bilgi vereceği toplantının, daha sonra yönetim kurulu kararıyla iptal edilmesine tepki gösterdi.

Kulübün mali sıkıntı içinde olması nedeniyle göreve gelecek yönetimin nakit sıkıntısını çekeceğini söyleyen Özdoğan şunları kaydetti:

“Biz kısa vadede 50 milyon dolar kasa kolaylığı sağlayacağız. Sene sonuna kadar bir 50 milyon dolar daha sağlayacağız. Kulüp ile şirketlerimiz, şeffaf ve hesap verilebilir şekilde idare edilecek. Artı denk bütçe değil, artı bütçe temel prensibimiz olacak. Dönem sonunda daha fazla varlıkla görevimiz devredeceğiz. Stadımızın da mülkiyetini alacağız.”

ÖZBEK: “EN GEÇ 2 YIL İÇERİSİNDE BORÇ DİYE BİR SORUN OLMAYACAK”

Kongre üyelerine hitap eden son başkan adayı, mevcut kulüp başkan yardımcısı Dursun Özbek oldu.

“Sizlerin vereceği destekle, bu sorumluluğu sırtlayıp, ortak aşkımız Galatasaray’ı daha aydınlık yarınlara taşımak için başkan adayı oldum” diyen Özbek, “Kulübün mali durumunu biliyorsunuz zaten. Size bunlardan bahsetmeyeceğim. Eksilerin değil, artıların yer aldığı, madalyonun diğer yüzünden bahsedeceğim” ifadelerini kullandı.

Galatasaray’ın 400 milyon dolar hacimli bir şirket büyüklüğüne kavuştuğunu aktaran Özbek, “Dünyanın en fazla gelir elde eden 20 kulübü içindeyiz. Deloitte Para Ligi’nde 3 yıldır üst üste sıralamaya giriyoruz. Durmadan borç konuşarak oluşturulan algı doğru değildir. Pek çok noktada rakiplerimizden daha iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Eğer denetim mekanizmalarını doğru işletirseniz, sıkıntı yaşamazsınız” şeklinde konuştu.

Göreve seçilmesi durumunda, kulüp ile bağlı şirketleri için ayrı ayrı mali genel kurullar yapacağının sözünü veren Dursun Özbek, şeffaflık örneği olacaklarını aktarıp, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunun sözünü veriyorum. Başkan olmam halinde en geç 2 yıl içinde borç diye bir sorun olmayacak. Galatasaray’da borçlar değil, her manada elde edilen başarıların konuşulmasını sağlayacağım. Adama göre iş değil, işe göre adam bulacağız. İki sene içinde borçların sıfırlanacağından bahsetmiyorum. Yaklaşık 400 milyon dolarlık bir yapının tabii ki borcu olacak ama dikkat edilmesi gereken konu, yönetilebilir bir borç ve harcadığından fazlasını kazanan Galatasaray olacaktır.”

Özbek, konuşmasını tamamlamasının ardından yönetim kurulu listesindeki isimleri tek tek anons edip, kürsü önüne çıkararak tanıttı.