SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

amkspor.com / DIŞ HABERLER

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, sahibi olduğu Milan kulübünü satma kararı almış, yüzde 75 hisse için Çin yatırım şirketi Dalian Wanda ile anlaştı. Ancak bu satışın arkasında Çin hükümetinin olduğu iddiaları İtalya’yı karıştırdı.

Her şey Berlusconi’nin İtalya Başbakanı olduğu dönemde ülkeye ziyarette bulunan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ziyaretinde şaka olarak başlamıştı. Jinping, basın mensuplarının önünde “Eğer Milan’ı satmaya karar verirseniz mutlaka haberim olsun” diyerek Berlusconi’ye takılmıştı.

Bu diyaloğun üzerinden yıllar geçtikten sonra ortaya atılan iddia, Jinping’in aslında şaka yapmadığını, Milan’ı alma konusunda oldukça ciddi olduğunu gösterdi. İtalyan Gazzetta dello Sport gazetesi, Milan’ı satın alan Dalian Wanda şirketinin arkasında Çin hükümetinin olduğuna dair çok önemli işaretler olduğunu yazdı.

Berlusconi’nin Dalian Wanda şirketinin sahibi Wang Jianlin aracılığı ile Çin Devlet Başkanı ile doğrudan görüştüğünü yazan gazete, bu iddiasını ülkede bir internet sitesinde yayınlanan habere dayandırdı. Milan forması önünde çekilmiş bir fotoğrafının yer aldığı habere göre Jianlin “Çin hükümeti Milan’ı satın almak için 1.1 milyar Euro ödemeye hazır” dedi. Bilindiği üzere şirket, kulübün yüzde 75 hissesi için 1.5 milyar Euro ödemeyi kabul etti.

Gazete, Çin Denetleme Kurulu’nun, bu haberi haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle kısa süre sonra yayından kaldırdığına da değindi.