SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’dan UEFA’ya mektup!

Galatasaray, UEFA'nın yılbaşında "Borcunun 40 milyon eurosunu erit" uyarısına rağmen ancak 10 milyon ödeyebildi. Kupalardan men tehlikesi üzerine iyi niyet mektubu yolladı. "Mali konularda ciddi gayret gösteriyoruz" diyerek anlayış istedi.

Güncellenme: 08:33, 12/05/2015
Galatasaray’dan UEFA’ya mektup!

Bir yandan şampiyonluk ve 4’üncü yıldız yarışını sürdüren Galatasaray bir yandan da mali sıkıntılarla boğuşmaya devam ediyor.

Finansal Fair Play (FFP) uygulaması nedeniyle gelecek sezon Avrupa kupalarına katılamama tehlikesiyle karşı karşıya kalan Sarı-Kırmızılılar, bu sebeple UEFA ile arasını hoş tutmaya çalışıyor.

GELECEK SEZON UYARISI

Bugün gazetesinin ulaştığı bilgilere göre Avrupa futbolunun patronu, geçtiğimiz ocak ayında Galatasaray yönetimine uyarı niteliğinde ciddi bir mektup yolladı. Söz konusu mektupta UEFA, Galatasaray’dan mali durumunu bir an önce düzeltmesini ve mevcut borç yükünü yaklaşık 40 milyon euro civarında azaltmasını isterken “Gelecek sezon UEFA’nın düzenlediği turnuvalara katılamayabilirsiniz” şeklinde bir de uyarıda bulundu.

SON MALİ TABLO BİLDİRİLDİ

Galatasaray yönetimi ise aradan geçen yaklaşık 4 aylık süre içinde borç yükünü sadece 10 milyon euro civarında azaltabildi. Son mali tablosunu da geçtiğimiz günlerde bir mektup yollayarak UEFA’ya bildirdi.

Mektupta UEFA’nın beklentisi doğrultusunda mali hamlelerin yapıldığı, beklenen hedeflere ulaşılamasa da bu yönde iyi niyetli uygulamaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğü ifade edildi.

1. OLMAK DA YETMİYOR

UEFA'nın, 2013 yılında hayata geçirdiği Finansal Fair Play (FFP) uygulamasına göre, mali tablosu dengesiz olan bir futbol takımı, ülkesinde şampiyon dahi olsa, Avrupa kupalarına katılamıyor ya da transfer yasağına tabi tutuluyor. Uygulama ile bir kulübün futbol şubesi borcu 45 milyon euroyu geçtiği takdirde Avrupa kupalarına katılamıyor. Bu borç sınırı 2015-16 sezonundan itibaren ise 30 milyon euroya çekilecek. 2018-19 sezonundan itibaren ise kulüplerin gelir ile gider arasındaki farkı en fazla 5 milyon euro olabilecek.

Bugün