SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA, futbolda ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele için 2018 FIFA Dünya Kupası elemelerinde ayrımcılık olaylarını rapor etmekle sorumlu gözlemciler görevlendirileceğini açıkladı.

FIFA’dan yapılan açıklamaya göre, birliğin futbolda ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele konusundaki yeni uygulaması, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wembley Stadı’ndaki etkinlikte tanıtıldı. Etkinliğe, FIFA çalışma grubu üyesi eski hakem Howard Webb ve çalışma grubuna danışmanlık yapan Manchester City’nin Fildişi Sahilli orta saha oyuncusu Yaya Toure de katıldı.

Uygulama doğrultusunda özel olarak eğitilecek gözlemciler, 2018 FIFA Dünya Kupası elemelerindeki karşılaşmalarda görevlendirilecek. Gözlemciler, tespit ettikleri ırkçılık ve ayrımcılık olaylarını, 24 saat içinde FIFA Disiplin Kurulu’na rapor edecek.

Kariyerinde birkaç kez ırkçı tezahürata maruz kalan Yaya Toure, uygulama hakkında “FIFA’nın meseleyi ciddiye aldığını ve sporun ruhuna aykırı davranışları durdurmak için katı tedbirleri devreye soktuğunu görmekten dolayı çok memnunum” değerlendirmesinde bulundu.