SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rekortmenin yeni hedefi 120 metre

Serbest dalışta 11 dünya rekoru bulunan milli sporcu Cenk Devrim Ulusoy, tek nefeste 120 metre derinliğe dalarak 12. rekorunu kırmaya çalışacak.

Güncellenme: 15:38, 11/05/2015
Rekortmenin yeni hedefi 120 metre

Serbest dalışta bugüne kadar 11 dünya rekoru kıran mili sporcu Devrim Cenk Ulusoy, 20 Haziran’da Antalya’nın Kemer ilçesi açıklarında 12. rekorunu kırmak için dalacak.

Ulusoy, Kemer ilçesindeki bir otelde sponsorları ve organizasyon sorumluları ile basın toplantısı düzenledi.

Serbest dalışta 10 yıllık kariyerinde 11 dünya, 2 Avrupa rekorunun yanı sıra 2 dünya, bir de Avrupa şampiyonluğu elde ettiğini anlatan Ulusoy, Türkiye rekorları ve şampiyonlukları da bulunduğunu kaydetti.

Ulusoy, rekor denemesinde asansör sistemiyle 120 metre derinliğe inip, kendi gücüyle yukarı çıkacağını vurgulayarak, “Beni en heyecanlandıran olay ise , evim gibi hissettiren Kemer’de müthiş bir rekora imza atacak olmam” ifadesini kullandı.

“40 KATLI BİNA YÜKSEKLİĞİNDE”

Ulusoy, şu andaki rekorun 81 metre ile 6 yıldan bu yana kendisinde bulunduğunu, şimdi hedefini 120 metreye çıkardığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“İneceğim 120 metre derinlik, 40 katlı bina yüksekliğinde. Bu derinliğe indiğimde vücuduma santimetrekare başına 13 kilogramlık basınç uygulanacak. Bunu ekip olarak rahatça başarabileceğimize inanıyorum. Böyle bir fizyolojiye sahibiz. Bu işi de başaracağız. 12. dünya rekorunu sağlam bir şekilde hep beraber elde edeceğiz.”

Dalış denemesini Kemer Marina’dan 4 mil açıkta 143 metre derinliğindeki uçurumda yapacağını bildiren Ulusoy, bu noktaya bir tonoz atılacağını, antrenman ve rekor denemesini burada gerçekleştirileceğini belirtti.

Milli sporcu Ulusoy, dünya dekoru denemesinde kendisine yardımcı olan sponsorları ile Kemer Belediyesi, Kemer Turistik Otelciler Birliği, Kemer Su Sporları Derneği, Kemer Marina gibi kuruluşlara teşekkür etti.