SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Turgay Kıran: “G.Saray’daki en büyük sorun…”

Galatasaray'da başkan adayı Turgay Kıran, seçim sürecindeki çalışmaları ve sarı-kırmızılı kulüp hakkında gelecekte yapmak istediği projeler hakkında konuştu.

Güncellenme: 18:23, 04/09/2016
Turgay Kıran: “G.Saray’daki en büyük sorun…”

SÖZCÜ-AMK / ÖZEL RÖPORTAJ

Bahadır ÇOKİŞLER- Sercan AKKUŞ

Galatasaray’da yapılacak seçim öncesi başkan adaylarından Turgay Kıran, AMK’ya özel açıklamalarda bulundu. AMK’dan Bahadır ÇOKİŞLER ve Sercan AKKUŞ’a konuşan Kıran, seçim sürecini ve Galatasaray’da gerçekleştirmek istediği projeler hakkında birçok açıklamada bulundu. İşte Turgay Kıran’ın AMK VE SÖZCÜ’ye verdiği özel röportaj:

-Kaçıncı kez aday oldunuz?

“Başkan adayı olarak 3. kez. Yönetimsel olarak da 5. kez…”

“1985’TE TFF YÖNETİM KURULU ÜYESİYDİM”

“1985’te Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda üyeliğim vardı. 1990 yılında Türkiye Kürek Federasyonu’nda bulundum. 2000’li yıllarda Milli Olimpiyat Komistesi’ndeydim. Bilirsiniz; Galatasaray’da 2 kez yöneticilik yaptım.”

-Türkiye’deki misyonunuz da farklı

“BENİM GEÇMİŞİM KALABALIKTIR”

“Evet! Uzun yıllar Türk Ticaret Fransız ve Belçika Derneği Başkanlığı yaptım. Birçok şeyler yaptım… Turizmde de farklı bir misyonum var. Biraz geçmişim kalabalıktır.”

-Nasıl bir program yapmayı düşüyorsunuz?

“EN BÜYÜK SORUN EKONOMİ”

“Şöyle anlatayım. Bizler Galatasaray’ın sorunlarını yakından takip eden kişileriz. Kulüpte en büyük sorun ekonomidir. Bunu nasıl ve kimlerler çözeceğimiz çok önemliydi. Dikkat ederseniz 15 kişilik yönetim kadromuzda tam 7 tane ekonomist arkadaşımız var. Banka müdürü, eski bir şirket yöneticisi, mali müşavir, denetmen; gibi mesleki bilgi birimi olan kişiler.”

“AMACIMIZ BORÇLARIMIZI DÜZENE SOKMAK”

“Dolayısıyla biz buna çok önem verdik. Borçlarımızı belli bir düzene sokmak amacımız. Yatırımlarımızı bir ürün haline getirmeyi amaç edindik. Coşkun Yımaz ve Latif adında kardeşlerimiz var. Bu arkadaşlarımızla arazilerimizi değerlendirmek istiyoruz. Galatasaray’a gelir getirmek istiyoruz. Bu gayrimenkul ortaklardan gelen parayla borçlarımızı ödemek hedefimiz. Çünkü geçmiş zamanda Galatasaray’a ciddi paralar girmiştir; ama borçlar ödenmemiştir.”

“PARAYI DİSİPLİNLİ BİR ŞEKİLDE İDARE ETMEK İSTİYORUZ”

“Tabii borç alacak farkı 1.2 milyara geldi. Geçmiş dönemlerde futbolculara 122 milyon ödemek yerine, borçları kapatmak daha iyi olurdu. Bizler Galatasaray’ın parasını disiplinli bir şekilde idare etmek istiyoruz.”

“İLETİŞİM ÖNEMLİ BİR SORUN”

“Zaman zaman taraflı basının haberlerini görüyoruz. Galatasaray’ın kendi televizyonunu uyduya çıkarmamız gerekir. Tüm Galatasaray taraftarının kanalımızı izlemesini istiyoruz. İletişime yönetim olarak çok önem veriyoruz.”

“İKİNCİ SORUNUMUZ SOSYAL TESİSLER”

Kendi tesisimiz bize ait değil. Galatasaray adası ‘SUADA’ tarafından yönetiliyor. Hukuki ne varsa bunu kullanacağız. Oraya tamamen Galatasaray taraftarının kullanabileceği yer yapacağız. Bunu yaparken, taraftarlara kartlar çıkartacağız. Kalamış ve ‘SUADA’nın Galatasaray’ın olması gerekir. Projelerle Galatasaray üyelerine alternatifler sunacağız. Kalamış’ı daha eğlenceli bir yere çevirip Galatasaray’a gönül vermiş kişilere sunacağız. Arena’ya maçlara giderken ‘GENEL KURUL’ üyelerimize jestimiz var. Stada girerken daha rahat girebilecekler.”

“FLORYA’DA DA DEĞİŞİKLİKLER OLACAK”

“Florya’da da üyelerimize değişik alternatifler sunacağız. Belirli mekanlar yapacağız ve üyelerimiz artık rahatça oturacaklar. Üye paralarında 25 yılı geçmiş kişilere %50 indirim yapılacak. 30 seneyi geçmiş kişilerden 1 TL gibi sembolik rakam alınacak. 12000 üyemiz var; 8000 üye şuan aktif… 4000 kişi parasını ödemediği için cezalı. Yani paralarını ödemedikleri için kayıtları kapalı. Bunun sonucunda 25 yıl parasını ödemiş ‘GENEL KURUL’ üyelerini cezalandırıyoruz. Bizler 4000 üyenin devamını sağlayacağız.”

“ALTYAPI GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI ŞİRKETİ KURUYORUZ”

“Altyapı gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kuruyoruz. Devletin son yıllarda vermiş olduğu çeşitli bölgelerde gençleri yetiştirmek istiyoruz. Bunların arasında yabacılar kimlikli kişiler de olacak. Devlet fonuyla 7 bölgemiz için Galatasaray markası adı altında altyapı akademileri kuracağız. Bu futbolla sınırlı kalmayacak. Tüm branşlarda 22 spor dalı için devlet yetkilileriyle görüştük. Yabancı ve yerli hocalar getireceğiz. Buradan da oyuncu yetiştireceğiz. Ve en önemlisi yetiştirdiğimiz oyunculardan para kazanacağız.”

“AYSAL DÖNEMİNDE BORÇLARIMIZ ARTTI”

Ünal Aysal döneminde borçlarımız arttı. Faiz ödeyerek yaşıyoruz. Biz borç ödeyemiyoruz. Sadece faizlerini ödeyerek yaşamaya çalışıyoruz. Bizim burada önerilerimiz, pazarlama vasıtasıyla çalışmalar gerçekleştirmek. Körfez ülkelerinde Galatasaray’ın sevgisini arttırıp, orada bazı faaliyetlerle ‘FONLAMA’ kaynağı çekmek istiyoruz.”

“GALATASARAY’A SEVİMLİ BAKIYORLAR”

“Körfez ülkeleri Galatasaray’a çok sevimli bakıyorlar. Onun için faiz ödemeden oradan bir kar payı dağıtımlı bir gelirimiz olabilir. Bizim buradaki ilk önceliğmiz bu fonlamayı sağladıktan sonra, mevcut borçlanmayı eritmek. Biz kısa vade içinde borç değil, nakit sıkıntısı yaşıyoruz. Biz sürekli her şey için kredi alıp faiz veriyoruz. Galatasaray’ı 12 ay nakit akışı ve gelir yaratan şirket haline getirmek istiyoruz. Sıkıntı şu! Bilanço var ama; 31 Mart tarihinin resmi… Ben cari borcu bilmiyorum! Galatasaray’ı bizim durdurma şanşımız yok.”

“HAMZAOĞLU’NU GÖNDERME NİYETİMİZ YOK”

Futbolda sürekli bir iddia içinde olmamız gerekir. Takımın başında Hamza Hamzaoğlu var ve onunla devam etmek istiyoruz. Değerli bir kardeşimizdir kendisi… Şampiyon olmasa bile onu göndermeye niyetimiz. Artık Galatasaray dışarıya para vermekten yoruldu. Vereceksek kardeşlerimize verelim. Yerli oyuncular yetiştirelim… Yani Hamza Hamzaoğlu’yla yola devam edeceğiz. Hocanın vereceği isimler doğrultusunda çalışmalar yapacağız.”

-Sizin futbol ekibinizde kimler olacak?

“SPORTİF DİREKTÖR BÜLENT ÜNDER OLACAK”

“Sportif direktör olarak Bülent Ünder’i getiriyoruz.  Galatasaray’da futbolu Ali Dürüst nasıl yönettiyse biz de onu yapacağız. İki isim var hedefimizde ileri zamanda medyaya duyuracağım. Hepiniz de çok iyi tanıyorsunuz. Galatasaray’da futbolu yönetecekler.”

-Fenerbahçe’yle ilişkiniz nasıl olacak?

“SADECE KÜKRERİZ!”

“Biliyorsunuz bizim simgemiz Aslan. Biz ormanın kralıyız. Sadece kükreriz ve her şey yatışır. Biz bu karakterin sahibiyiz. Ve en önemlisi kavgacı değiliz. Başka bir şey dememe gerek yok.”

-Ekibinizi hazırlarken ne gibi kriterlere dikkat ettiniz?

“ADNAN ÖZTÜRK’E DE YERİMİZ VARDI”

“Benim ekibim uzun yıllar beraber olduğum çok iyi arkadaşlarım. Dışarıdan gelen ve yabancı olarak bizim yönetimimizde kimse yok. Bizim, birlik ve beraberliğimiz var. Yarın bir gün fikir ayrılıklarına düşeceğimiz hiçbir arkadaşımız yok. Gruplaşma olmamasına gayret ettik. Çünkü moda olmuştu bir dönem. Son dakika Adnan Öztürk’e de yerimiz vardı. Tecrübeli ve bizimle aynı ruhu taşıyan kardeşimizdi. Rahatsızlığı sebebiyle aramıza katılamadı.”

-Federasyon ilişkileriniz nasıl olacak?

“EĞER BİZLER HAKİM OLAMAZSAK…”

Çok önem veriyoruz federasyon ilişkilerine. Bütün federasyonlarda eski başkanlarımızı görmek istiyoruz! Eğer bizler hakim olamazsak gördüğümüz gibi başkaları hakim olur.”

-Kaç oy almayı planlıyorsunuz?

“ORTALAMA 3500!”

Katılım % 70 olacak. Onlar 1500 civarında kalır. Oyumuz 3500 ortalamasını bulur.”

-Sneijder Galatasaray’da kalacak mı?

“SNEİJDER HAKKINDA KARAR HAMZAOĞLU’NUN”

Sneijder’in takımdaki durumu Hamza Hamzaoğlu’nun bize vereceği direktif doğrultusunda olacak. Bizim için teknik durum çok önce gelir. İsimler değil, Galatasaray önemli. Hamzaoğlu isterse Hollandalı kalır.”

“BREZİLYA’NIN ÖNEMLİ BİR KULÜBÜYLE KOORDİNELİ ÇALIŞACAĞIZ”

“Brezilya’nın çok önemli kulübüyle koordineli çalışacağız. O kulübün istikbal gören oyuncularını biz oynatacağız. Onların satışında da bonservisi paylaşacağız. Genç yetenekler Galatasaray’da oynayacak. Bizim için önemli bir proje.”

“ERGİN ATAMAN’IN KALMASINI İSTİYORUZ”

Ergin Ataman’ın kalmasını istiyoruz. Ünal Aysal söz vermiş; ama bırakınca işler yolunda gitmedi. Yeni yönetimde Ergin Ataman’a destek vermedi. Biz Ergin’in kalmasından yanayız. Oyuncu değiştirmeden ezeli rakibimizi yendik onun sayesinde.”

“EKREM MEMNUN DA PIRIL PIRIL HOCAMIZ”

Ergin Ataman gibi Ekrem Memnun da pırıl pırıl ve başarılı biri. Onlara sahip çıkmalıyız.”

“GALATASARAY İÇİN 6 AY KAYIP OLDU”

“Duygun başkan bizim ağabeyimiz. Esprili ve entellektüel biridir. Ama bu 6 ay Galatasaray için kayıp oldu. Umarım artık sürekli yönetimler görürüz.”

Yayınlanma Tarihi:08:20,