SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Aziz Yıldırım ve Bakan’ın diyalogları

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım arasındaki görüşme, aslına bakılırsa 5 dakika bile sürmez. Başlıktaki diyalogla başlanan zirve, sert ifadelerle devam eder; Yıldırım lisenin kendilerine kiralanmasını ister, Avcı kesinlikle verilmeyeceğini söyler.

Güncellenme: 09:15, 08/05/2015
İşte Aziz Yıldırım ve Bakan’ın diyalogları

29 Nisan 2015 Çarşamba günü, Aziz Yıldırım başkanlığındaki Fenerbahçe heyeti; Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'yı makamında ziyaret etmiş, görüşmede ‘Kenan Evren Lisesi' konusu masaya yatırılmıştı. 2002'de dönemin MEB Bakanı Necdet Tekin ile imzalanan protokol gereği 3 okul ve 1 spor salonunu yaptırarak hizmete açtıklarını ifade eden Sarı-Lacivertliler, karşılığında Kenan Evren Lisesi'nin bulunduğu arazinin kendilerine 49 yıllığına kiralanması gerektiğini ifade etmişti. Bakan Avcı ise bu alan için Fenerbahçe heyetine 3 teklif sunmuş, ancak 2002'deki protokol hükümlerinin uygulanmasının mümkün olmadığını belirtmişti.

Üzerinden tam 9 gün geçti, fakat konu halen sıcaklığını kaybetmedi. Çünkü Yıldırım hakkında, Bakanlık Özel Kalemi'nde Bakan'a küfrettiği gerekçesiyle tutanak tutulmuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Adalet Bakanlığı'na başvurarak Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi gereğince soruşturma izni istemişti. Bakan Avcı “Yakışıksız sözler edilmiş” derken; Fenerbahçe Kulübü, bu iddiayı da kesin bir dille yalanlamıştı.

İşte noktasına virgülüne dokunmadan o diyaloglar;

Bakan Nabi Avcı: Hoş geldiniz Aziz Başkan! Başkan Aziz Yıldırım: Hiç de hoş gelmedik Bakan Bey… Avcı: Buyrun, oturun konuşalım… Yıldırım: Protokol neyse yaptık, fakat araziyi bize devretmeyi bırakın, randevu bile vermiyorsunuz! Avcı: Bakın, buradasınız işte! Yıldırım: Sayın Cumhurbaşkanı devreye girmese, halâ randevu vermemiş olacaktınız. Avcı: Şikayetiniz nedir? Yıldırım: Hakkımızı istiyoruz. 100 milyon para harcadık, artık lisenin bize 49 yıllığına kiralanması gerekiyor. Avcı: Bu şartlarda mümkün değil. Çünkü protokol bozulmuş zaten. Ayrıca oranın bedeli çok daha fazla. İlle de istiyorsanız, değeri 374 milyon lira… Yıldırım: Maliye Bakanı gibi olun biraz… Doğruları söyleyin. Adam gibi adamdır Mehmet Şimşek… Protokolde ne yazıyorsa yaptık, bunlar belgeli zaten… Avcı: Müsteşarlarım getirsinler belgeleri, bakalım… Yıldırım: Belgeleri bile incelememişsiniz, ama bize ‘hayır' diyorsunuz. Bu şartlarda ne konuşsak boş.

Başbakan devrede

İşte bu diyalog, dolayısıyla bu görüşme aslında 5 dakika bile sürmez. Öfkeli bir şekilde Bakanlık'tan çıkan Yıldırım, geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de konuyu görüşür. Başbakan'a, altında Şimşek'in imzasının da bulunduğu belgeler gönderilir ve Fenerbahçe Kulübü'nün protokole tamamen uyduğu ifade edilir. Ayrıca, Fenerbahçe'nin bu araziyi sadece kiralayacağı konusuna dikkat çekilir. Başbakan'ın, belgeleri danışmanlarına incelettiği, konu hakkında çok kısa süre içinde flaş gelişmeler yaşanabileceği bildirildi.

Fanatik