SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

GP3 serisi Barcelona’da start alıyor

Bu yıl ilk kez F1 ve GP2 yarışlarıyla aynı etkinlikte buluşan GP3’de genç sürücüler, uzun yarışta iyi lastik stratejisi belirlemeye çalışacak.

Güncellenme: 19:37, 08/05/2015
GP3 serisi Barcelona’da start alıyor

GP3 Serisinin Barselona'da yapılacak açılışı, bu yıl ilk defa Formula 1, GP2 ve GP3 yarışlarını tek etkinlikte bir araya getiriyor. GP2 otomobillerinin P Zero Turuncu sert ve P Zero Sarı yumuşak lastikler kullanacakları ve iki bileşim arasındaki önemli performans farkının yarış stratejisine büyük etki yapacağı Barselona'da, GP3 sürücüleri sadece sert lastikleri kullanacaklar.

Araçlar aynı, lastikler farklı Bu yıl değiştirilmeyen araçların mücadele edeceği GP3 serisinde, farklı Pirelli lastikler kullanılacak. Pirelli'nin geliştirdiği yeni ön lastik profili ve yapısı, geçen yıl üretilen daha büyük boy lastiklerin optimize edilerek yıpranmayı ön lastiklerden çok arka lastiklere aktarmayı amaçlıyor. 2015 lastiklerinin yeni ön yapı ve profil özelliğiyle otomobilin dinamiklerine daha fazla katkıda bulunması hedefleniyor. Tüm GP3 bileşimleri de daha yumuşak hale getirilmiş ve örneğin 2015 sert lastiği tutunmayı artırmak için 2014 orta sert lastiğine benzetilmiş. Bu durum, yarışların daha yakın mücadele içinde ve daha heyecanlı geçmesine de olanak sağlayacak.

Genç sürücülerin ayrılmaz parçası: Lastik stratejisi Her genç sürücünün gelişiminin ayrılmaz bir parçasını oluşturan lastik yönetimi, bu yıl özellikle Barselona'da öne çıkacak. GP3 serisinin Cumartesi günü koşulacak ayağının Pazar yarışından daha uzun olması nedeniyle, aşınma ve yıpranma açısından, lastikler ve sürücülerden daha fazla performans bekleniyor.

Barselona'daki pist, birçok pilotun yakından tanıdığı bir pist olmasına karşın, her zaman üst düzey zorlukta mücadelelere sahne oluyor. Yüksek enerji gerektiren virajlar, çoğu zaman sıcak olan hava ve sert asfalt nedeniyle aşınma ve yıpranma daha fazla oluyor. Sonuç olarak özellikle zorunlu bir pit stop bulunan GP2 özel yarışında sürücülerin lastiklerden azami verim almak için etkin bir lastik yönetimi yapılması gerekiyor. Bahreyn'deki GP2 açılışında, lastik stratejisinin çoğu zaman yarışı kazandıran faktör olduğu da görüldü. GP3'te Pirelli'nin 2015 sezonu için ürettiği lastiklerin yarışa etkisi merakla bekleniyor.

Lastiklerin gireceği mücadele Bütün hızlı virajların, en iyi aerodinamik yol tutuşa sahip olabilmek için büyük bastırma kuvvetiyle geçildiği Barselona'da en kritik viraj üçüncü: çok uzun bir sağa dönüşü sürekli hızlanmayla karakterize eden, lastiklerin ömrünü en fazla kısaltan ve ön sol lastiği zorlayan viraj.

Barselona'da pist zemininin özellikle sert olması aşınma ve yıpranmayı artıran bir başka faktör. Ayrıca sık sık ortaya çıkan ani rüzgarlar da aerodinamik dengesini ve bu nedenle lastik performansını da etkileyebiliyor. Isınma, sıralama turu ve yarışların hem GP2 hem de GP3 için günün çok farklı zamanlarında yapılması nedeniyle ekiplerin hafta sonu boyunca lastik davranışı doğru okumasını oldukça zorlaşıyor.

Yayınlanma Tarihi:19:30,