SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

amkspor.com / DIŞ HABERLER

‘Asrın müsabakası’ olarak lanse edilen ancak beklentilerin altında kalan Floyd Mayweather – Manny Pacquiao düellosunda tartışmalar bitmek bilmiyor.

Önce Mayweather, kaçak dövüştüğü için basketbolseverler tarafından sert bir dille eleştirildi. Daha sonra hakemlerin köşeleri yanlış yazdığı skandalı ortaya çıktı. Yetmedi Pacquiao’nun omuzundan sakat olmasına rağmen dövüştüğü için ceza alması gündeme geldi. Bütün bunlara son olarak dünyaca ünlü eski boksör Oscar De La Hoya dahil oldu.

Mayweather’in müsabaka boyunca kaçak dövüştüğü iddialarını destekleyen De La Hoya, konuyu bir adım öteye taşıdı. Bunun sorumlusu olarak Mayweather’in menajeri Al Haymon’u gösteren De La Hoya, 300 milyon dolarlık dava açtı. Haymond’u boks maçlarının kaderi ile oynamakla suçlayan De La Hoya, davanın nedenini şöyle açıkladı:

“25 yıllık boks kariyerim boyunca sporcuların birkaç yumruk vurduktan sonra kaçtığı, dövüşmediği, zaman kazanmaya çalıştığı pek çok maç seyrettim. Bu Haymond’un sporcularına kaçak dövüşmesini söylemesi nedeniyle oldu. Böyle yaparak boks menajeri olma kurallarını açıkça ihlal ediyor. Buna bir de ‘Ali Gibi’ ismini takmış. Ali’nin dövüşü ile bu durumun alakası yok. Bu tip dövüşler ben ve benim gibi birçok eski boksörü derinden üzüyor. Boksseverlerin de en büyük eğlencelerini elinden alıyor. Böyle dövüşlerin devam etmemesi için elimden ne geliyorsa yapacağım.”

De La Hoya, Haymond’un sadece sözleşme imzalamak, salon ayarlamak, dövüşün televizyonda yayınlanacağı saat ve sponsorlar ile ilgilendiğini, bunun da bir boks menajerinin değil bir organizatörün görevi olduğunu söyledi. De La Hoya konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bir menajer sporcusunu korumalı… Herkes Mayweather’in kaçak dövüştüğü ile ilgili dalga geçiyor. Menajerlerin görevi oyuncusunun aşağılanmasını engellemek. Boks sektörü de bu durumdan zarar görüyor. Menajerlerin bir diğer görevi de bu endüstriyi ayakta tutmaktır. Ancak Haymond bunların tam aksini yapıyor. Sadece cebini doldurmakla ilgileniyor. Bu nedenle görevini kötüye kullandığını açıkça söyleyebilirim.”