SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Emmanuel Eboue, Fatih Terim'in isteği ile Arsenal'den alınan ve 3 sezonda 2 şampiyonluk yaşayan Galatasaray tarihindeki en iyi sağ beklerden biri.. Temmuz ayında Ünal Aysal yönetiminin kararı ile takımdan dışlanan ve lisansı askıya alındığı için şu anda forma giyemeyen Eboue, birbirinden önemli açıklamalar yaptı.

“EMRE İNGİLTERE’DE BUNLARI YAPAMAZDI”

Arsenal'de oynadığı dönemde Newcastle United forması giyen Emre Belözoğlu'nun orada hırsının sadece topa olduğunu söyleyen Galatasaraylı Eboue, “Ama burada farklı bir Emre var. Bunları İngiltere'de yapsa 5-6 maç oynayamaz. Avrupa'da hakemlere küfredemezsin” dedi.

3 sezon G.Saray'da forma giyen ve 10 aydır da TV'den maçları takip eden Eboue, Türk futbolu hakkındaki düşüncelerini şöyle açıkladı:

“Bir kere kuralların sert ve herkese eşit şekilde uygulanması gerekli. Kimseye taviz verilmemeli. Herkese aynı kural ve kanun işlemeli. Örnek vereyim. Emre'yi Newcastle'da oynadığı dönemden tanıyorum. İyi bir insan. İngiltere'de rakiplerine, hakemlere bu kadar sert davranmıyordu. Hırsı sadece topa idi. Rahat ve iyi biriydi. Ancak burada farklı bir Emre var. Değişmiş gibi geldi bana.”

AYRIMCILIK OLMAMALI

“Kim olursa olsun hakemin kararı, kuralı uygulaması gerekli. Hakemlere, rakip oyunculara davranışları burada çok farklı. Emre bu davranışları İngiltere'de yapsa belki 5-6 maç oynayamaz. Ceza alır. Avrupa'da hakeme küfredemezsin mesela. Bazı kuralları federasyonun taviz vermeyip koruması lazım. Federasyon ve hakemler ayrımcılık yapmadan sert kararlar vermeli. Alın işte bakın dünya yıldızı Suarez kaç maç ceza aldı. Onun gibi bir dünya yıldızına ayrımcılık yapıldı mı? Aylarca oynamadı.”

TARAFTAR EMENİKE’DEN ÖZÜR DİLEMELİ

Futbolcular duygusaldır diyen Eboue, F.Bahçe taraftarının tepki gösterdiği Emenike ile ilgili de konuştu:

“Kim olursa olsun bu hiçbir futbolcunun hak etmediği bir davranışa maruz kaldı. İngiltere'de Arsenal-Wigan maçında benzer bir olay yaşandı. Taraftarlar takımı ıslıkladılar. Ama maçtan 2 saat sonra kulübe gelip özür diler. 2 gün sonra çıktığımız maçta ise tüm takımdan özür dileyerek çiçek attılar. Bence Emenike'den de kendi taraftarının özür dilemesi gerekli. Bu iyi bir örnek. Çiçek atabilirler mesela. Futbolcu da bir insan.”

“BU YASAK NİYE?”

“Türkiye'de deplasman yasağı kararı da kaldırılmalı. İki takımın taraftarı da derbide olmalı. Bu gerçekten kötü bir karar ve görüntü. Sonuçta oraya bir savaşa değil, futbol maçına gidiyorsunuz. Bu yasak o zaman niye? Bu olay futbolcuları da etkiliyor.”

BÖYLE REKABET GÖRMEDİM

“İngiltere'de birçok derbi gördüm, çoğunda forma giydim. Arsenal-Tottenham, M.City-M.Utd, Arsenal-Chelsea…Ama ben böyle bir rekabet ve derbi hiçbir yerde görmedim. Galatasaray-Fenerbahçe maçı dediğiniz zaman insanlar bir anda değişiyor. Halbuki sonuçta bu bir futbol maçı.”

İSTESEM FIFA’YA GİDERDİM

Geçtiğimiz ay alacağı olmasına karşın UEFA'ya gönderilen ‘alacağı yoktur' belgesini imzalayan Eboue, “Kadro dışı kaldığımda ya da sonra kötü bir insan olsam FIFA'ya gidip şikayet ederdim. Ben kulübümü zor durumda bırakmak istemediğim için bunu yapmadım” ifadelerini kullandı.

TERİM KALSA 4. YILDIZ ÇOKTAN GELMİŞTİ

Eski Başkan Ünal Aysal'ın en büyük hatasının Fatih Terim'i göndermek olduğunu belirten Eboue, “Terim için tek bir cümle söyleyebilirim, çok iyi ve farklı bir adam. Beni buraya getirdiği ve sevdiği için söylemiyorum. Fatih Terim bizim için baba gibiydi. O gittiği için mutlu olamazdım. Onun işine son verildiğinde kimse mutlu değildi. Fatih hoca sonuç ve başarı getiriyordu. 2 defa şampiyon olduk, Şampiyonlar Liginde çeyrek finale kaldık. 2 defa Süper Kupa'yı F.Bahçe'den aldık. Bunlar çok önemli. Kalsaydı yine şampiyon olurduk. Ve bu 4. yıldız yarışı başlamadan geçen yıl biterdi” diye konuştu.

AYSAL’IN HİÇBİR FUTBOL BİLGİSİ YOK

Kadro dışı kalmasına yol açan iddiayı da yanıtlayan Eboue'ye şu değerlendirmede bulundu:

“Bakın bu kararı veren Ünal Aysal… Futbol bilgisi yok. Hangi futbolcu maç sırasında yere düşmüyor. Koşarken darbe alırsan dengen bozulur, düşersin. Arsenal'de 8 sene oynadım. Böyle bir şey yaşamadım. Ya da Galatasaray'da teknik direktörüm yanıma gelip ‘Sen fazla kendini yere atıp düşüyorsun' gibi bir şey söylemedi. 

Aysal ile yüz yüze konuşmak için kaç kez randevu istedim. Hep sonra sonra deyip ertelediler. Onunla karşı karşıya gelseydim kalbimden geçenleri açıkça söyleyecektim. Avrupa'da “Eboue çok düşüyordu o yüzden kadro dışı kaldı” deseniz karşıdaki insan size güler.”

“GECE YARISI ARADILAR VE…”

Neden kadro dışı bırakıldığını bilmediğini belirten yıldız futbolcu, şunları söyledi:

”Bir futbolcuyu takımdan uzaklaştırmanızın sebebi olmalı. Bu kararı alacaksan da oyuncu ile oturur, konuşursun. Ama benim de duyumlarım var. Planlı ve organize, kısaca daha önceden alınan bir kararla bu harekete maruz kaldım.

Ünal Aysal'a yakın bir ismin bu işte parmağı olduğunu, her şeyin transferim yüzünden olduğunu duydum. Ancak şu anda G.Saray'ın başarısını düşündüğüm için konuşmak istemiyorum.

Benim Galatasaray'ı korumam gerekiyor. Galatasaray benim ailem. Altını çiziyorum kimse ile sorunum olmadı. Kampa çağırdılar. Son gün gece yarısı Florya'da çalışan Tuğçe aradı ve “Hoca seni kampta görmek istemiyor” dedi. Kısaca beni bir yönetici de aramadı. Herhalde korktular.”

Hürriyet

Yayınlanma Tarihi:08:22,