SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Danimarka Futbol Federasyonu (DBU), Barcelona Futbol Kulübü’nün başkent Kopenhag’ın Ballerup bölgesinde açmak istediği futbol akademisine karşı çıkarken, Barcelona’nın konuyu UEFA’ya taşıyacağı bildirildi.

Barcelona kurmaylarıyla bir araya gelen federasyon yetkilileri, İspanyol kulübün 6 yaşındaki çocukları dahi seçmelerden geçirmesine karşı çıktı.

DBU İkinci Başkanı Bent Clausen, konuyla ilgili “Barcelona ile bu konuda anlaşmazlık yaşadığımızı belirtmemiz gerekiyor. DBU, 6 yaşındaki çocukların bile seçmelerden geçerek akademiye kaydolmaları fikrine karşı. Bu bizim yetenek yetiştirme konusunda çocukların olabildiğince çocuk kalması gerektiği düşüncemize aykırı” dedi.

Clausen, bu kadar küçük yaştaki çocukların rekabete şimdiden dahil edilmelerinin sağlıklı olmadığı fikrini savundu.

UEFA’NIN KARARI BEKLENECEK

DBU’dan yapılan açıklamada UEFA’nın kurallarına dikkat çekilerek bir kulübün bir ülkede futbol akademisi açmak istemesi halinde bu ülkenin futbol federasyonundan izin alması gerektiğini hatırlatıldı.

Barcelona kanadı ise DBU’dan beklediği yanıtı alamadığı için UEFA’nın kararını bekleyecek. Kulübün dünya genelinde biri İstanbul’da 14 futbol okulu bulunuyor.