SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya futbolunu şok eden karar!

İspanya Futbol Federasyonu, yayın haklarıyla ilgili çıkan kararnameye karşı çıktığı için 16 Mayıs'tan itibaren profesyonel futbol liglerindeki tüm maçları süresiz durdurdu.

Güncellenme: 22:53, 06/05/2015
Dünya futbolunu şok eden karar!

Hükümetin yayın haklarıyla ilgili çıkardığı kararnameye karşı çıkan İspanya Futbol Federasyonu (RFEF), 16 Mayıs’tan itibaren profesyonel futbol liglerindeki tüm maçları süresiz durdurma kararı aldı.

İspanya’da futbol kulüplerinin uzun süren talebi sonrasında 30 Nisan’da İspanyol hükümetinin kabul ettiği canlı yayın haklarıyla ilgili kararname, İspanyol futbolunu greve götürdü.

İspanyol Futbolcular Derneği’nin (AFE) 17 Mayıs’tan itibaren greve gitmeyi planladığını açıklamasının ardından yönetim kurulunu toplayan RFEF de 16 Mayıs’tan itibaren La Liga ve 2. lig dahil tüm profesyonel futbol maçlarının süresiz durdurulması kararı alındığını açıkladı. RFEF, hükümetin çıkardığı kararnamenin, 600 binden fazla sporcuyu bünyesinde bulunduran İspanya’nın 17 özerk yönetimindeki futbol sektöründe yaşanan sorunlara cevap vermediğini savundu.

Yarın basın toplantısı yapacak olan AFE Başkanı Luis Rubiales’in de İspanyol futbolunda greve gitme kararı aldıklarını resmen açıklaması bekleniyor. Üye futbolcuların yüzde 50’sinden fazlasının maliyeyle sorun yaşadığını belirten AFE, hem bu sorunun çözüme kavuşturulmasını hem de yeni kararname, külüpler ve menajerler arasında yapılan ödemelerin vergilenmesiyle ilgili değişiklik yapılmasını istiyor.

Hükümetin kabul ettiği ve 2016-2017 sezonundan itibaren yürürlüğe girecek kararnameyle kulüplerin menajerlere ödediği komisyonları, doğrudan değil de futbolcular üzerinden yapması ve maliyenin bunun vergilendirmesini futbolcudan talep etmesi öngörülüyor.

Ayrıca Messi, Xavi, Casillas, Pique, David Villa ve Xabi Alonso gibi ünlü futbolcuları, son yıllarda maliyeyle karşı karşıya getiren imaj haklarının vergilendirilmesiyle ilgili sorunlar da İspanyol futbolcuları greve götüren diğer bir sebep olarak gösteriliyor.

İspanya’da 1. ve 2. lig kulüplerinin bağlı olduğu Profesyonel Futbol Ligi (LFP), yayın haklarıyla ilgili kararnamenin çıkması için 2014’ün aralık ayından bu yana İspanyol hükümetine büyük baskı yapmış, hatta kararnamenin çıkmaması halinde greve gideceğini duyurmuştu. Hükümet yetkilileri ise “özel sektöre müdahale etmekten kaçındıkları” için kararnamenin çıkmasını geciktirmişti. Kararnameyi kabul ederek LFP’yi memnun eden İspanyol hükümeti, bu sefer RFEF ve AFE’yi karşısına aldı.

Yayınlanma Tarihi:22:51,