SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

3 puandan çok fazlası

4 Mayıs 2015
Şampiyonluğu amaçlayan Beşiktaş için kalan altı haftada iki önemli engelden ilkiydi deplasmandaki Trabzonspor maçı. Aynı zamanda psikolojik eşiği geçme anlamına da geliyordu. Bu sezon İstanbul'un diğer iki büyüğüne kaybetmeyen ve onlara karşı oynadığı 4 karşılaşmadan 8 puan çıkaran bordo-mavililer, Kara Kartal'ı evine puansız göndermeyi düşünüyordu. Karşılaşma tam konuk ekibin istediği kıvamda başladı ve uzun süre o şekilde seyretti. Futbol adına kayda değer bir şey göremediğimiz ilk 45 dakikada Sivok'un Hakan'ın üstüne giden kafası ve Opare'nin asistinde Özer'i bomboş pozisyonda dışarı attığı top akılda kalan enstantanelerdi. Opare demişken, Beşiktaş'ta Liverpool maçıyla flaş bir başlangıç yapan Ganalı'ya bir şeyler olmuş. Dün tanınmayacak haldeydi.
İkinci yarının gelişiminden golün geleceği belliydi. Beşiktaş kademe kademe rakip kaleye yaklaştı ve henüz oyuna ısınma fırsatı bile bulamayan Demba Ba'nın bitirici vuruşuyla sonuca gitti. 56'da Senegalli'yi sahaya sürerek, risk alan Hırvat teknik adamın kumarı tuttu. Beşiktaş'ın golüyle aslında maç bitti. Çünkü iki hafta önce G.Saray'a kök söktüren Fırtına'nın yerinde yeller esiyordu. Trabzon'un skoru değiştirecek ne mecali ne de bir oyun planı vardı. Bordo-mavililer 90 dakikayı Ekici'nin son andaki cılız şutu dışında etkili bir vuruş yapamadan kapattı. 3 puanı hakeden taraf daha istekli oynayan ve futbol adına bir şeyler yapmaya çalışan Bilic'in öğrencileriydi. Sahanın yıldızı tartışmasız Sosa'ydı. Arjantinli aldı, verdi, ileri götürdü ve takımını bir maestro gibi yönetti. Çok kötü oynayan Mustafa'nın son andaki golü kendisine moral oldu. Rakibini 2 maçta da gol yemeden Beşiktaş'ın dün kazandığı galibiyet 3 puandan fazlası anlamına geliyor.
Cenk'in Ankara'daki golü entresandı ve Beşiktaş'ın başına pek gelmeyen türdendi. Geçen hafta “Bu golde bir hayır var” diye düşünmüştüm. Futbolda neyin ne olacağını kestirmek genelde mümkün olmuyor ama mucizevi Karabük galibiyetinden sonra Avni Aker'den çıkarılan zafer Beşiktaş'ı hedefine doğru sürüklüyor galiba…
Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek