SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Koşamayanlar için koştular

Tüm dünyada aynı anda başlayacak Wings for Life World Run, dünyanın dört bir yanında omurilik araştırmalarını desteklemek üzere ikinci kez hayata geçiriliyor. 3 Mayıs 2015’te Türkiye saatiyle 14:00’da dünyada altı kıtada 35’ten farklı lokasyonda startı verildi. Toplamda 101 Bin kişinin kayıt yaptırdığı Wings for Life World Run Türkiye ayağı ise Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yüzel’in startı ile Alanya Kalesi'nde başladı. Türkiye ayağında 3500 kişi koşu için kayıt yaptırdı.

Güncellenme: 18:28, 03/05/2015
Koşamayanlar için koştular

Çocuklar için ayrı bir yarışın yapılacağı Wings for Life World Run ana koşusunda genç yaşlı herkes tek bir hedef için koştu. Gürcistan'da koşacak 90 yaşındaki Shota Samusha yarışacak en yaşlı atlet olarak dikkat çekiyor. Tüm dünyada aynı anda başlayan yarış Kaliforniya'dan Japonya'ya 12 farklı zaman diliminde koşuluyor.

Wings for Life World Run, rekabete tat katan farklı koşu formatıyla dikkat çekiyor. 90 binden fazla sporcunun tüm dünyada aynı anda koşmaya başlamasından tam 30 dakika sonra, her lokasyonda sabit bir hızla ilerleyen yakalama aracı, sporcuları takip etmeye başlayacak. Yakalama aracı yarışın ilk etaplarında yavaş ilerlerken, son bölümde hızını artırarak bitiş çizgisine ulaşacak. Elektronik sensörlere sahip yakalama aracının yanından geçtiği sporcunun koşu çipi otomatik olarak okunacak. Böylece koşucunun derecesi belirlenecek ve koşucu yarışı bitirmiş sayılacak. Yakalama aracının en son yanından geçtiği sporcu global şampiyon ilan edilecek. Türkiye'de ise geçen yıl olduğu gibi şampiyon rallici Yağız Avcı Alanya'daki yakalama aracını sabırla kullanacak.

Tüm gelirler omurilik araştırmalarına

Wings For Life World Run, Wings For Life Vakfı'nın omurilik araştırmalarına destek için organize ettiği bir yarış olarak dikkat çekiyor. Omurilik felcinin kalıcı tedavisine yönelik araştırmalar için 2004'te kurulan Wings For Life Vakfı'nın tek amacı omurilik felciyle ilgili araştırmalara kaynak sağlamak. Türkiye'de 3500 tüm dünyada yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı yarıştan toplanan tüm gelir, omurilik tedavisi projelerine aktarılıyor. Wings For Life World Run 2014'te 3,6 milyon ABD doları tutarında bir yardım toplanmıştı. Bu yıl yeniden rekor bağış hedefleniyor.

Ünlüler de destek veriyor

Dünya çapında büyük ilgi gören etkinliğin Alanya'da gerçekleşen Türkiye ayağına ünlüler de büyük ilgi gösterdi. Gazeteciler Yonca Tokbaş ve Melike Karakartal'ın yanı sıra milli sporcu Ahmet Arslan gibi pek çok isim yarışa Alanya'da koşuyor. Ayrıca yarışa tanınmış simaların yanı sıra, maraton koşucuları, triatletler, ultra maratoncular, her yaştan sporsever ve Alanya halkı da büyük ilgi gösterdi.