SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TFF, şampiyonluk kupalarını yeniledi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), profesyonel liglerde verilen şampiyonluk kupalarında bu sezon köklü değişikliğe gitti. Yeni şampiyonluk kupalarının ana esin kaynağı Selçuklu Yıldızı oldu. Kullanılan motif Selçuklu Yıldızı'nın AKP Genel Merkezi'nde de kullanılmış olması dikkatlerden kaçmadı.

Güncellenme: 13:56, 01/05/2015
TFF, şampiyonluk kupalarını yeniledi

TFF Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Spor Toto Süper Lig, PTT 1. Lig, Spor Toto 2. Lig ve Spor Toto 3. Lig’de şampiyon olan takımlara verilen kupaların tasarımı tamamen yenilendi. Uzun bir çalışma dönemi sonrasında ortaya çıkan yeni şampiyonluk kupalarının ana esin kaynağı Selçuklu Yıldızı oldu.

TFF’den yapılan açıklamada, yeni hazırlanan kupalarla ilgili şu bilgiler verildi:

“Eşsiz geometrik şekli ile şık bir motif olarak asırlar boyu Türk sanatının eserlerini süsleyen Selçuklu Yıldızı, iç içe iki kare geçmeden (zencerek) oluşmaktadır. Orta Asya’dan günümüze kadar Türk kültürünün içerisinde yer alan bu yıldızın anlamı ‘bir ve beraber’ olmaktır. Eski Türk devletleri, zaman içerisinde kazandığı zaferlere atfen, Selçuklu Yıldızı’nı bayraklarında da kullanmışlardır. ‘Birlik-beraberlik’ ve ‘Zafer’ unsurları, Selçuklu Yıldızı’nın şampiyonluk kupalarına ilham vermesinde büyük rol oynadı. Gök Medrese, Divriği Ulu Cami ve Mevlana Türbesi’nin ardından Selçuklu Yıldızı, bundan böyle şampiyonlara verilen kupalarda da yerini alacak.”

Süleyman Seba sezonunda Spor Toto Süper Lig şampiyonuna verilecek kupanın ağırlığı 10 kilo 300 gram olacak. Kupanın 9 kilo 300 gramı 925 ayar gümüş, bin gramı ise 925 ayar gümüş üzeri altın kaplama olarak üretildi.

SELÇUKLU YILDIZI NEDİR?

Selçuklu dönemine ait kültür ve sanatının en temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldızın geçmişi Ortadoğu'da yaşamış olan en kadim medeniyetlerde ve İslam devletlerinde en çok kullanılan figürdür. Bu figürün her köşesinin ayrı bir ruhani anlamı vardır. İslam inancının değişmez esaslarından biri olan cennet inancını simgelediği söylenmektedir. Bir çok kaynakta İslam'ın 8 esasa dayalı olduğu ve bunlara ”sekiz cennet kapısı” adı verildiği, bu sekiz köşeli yıldızın cenneti simgelediği söyleniyor. Bu ilkeler şunlardır: Merhamet, sadakat, şefkat, doğruluk, sır tutmak, cömertlik, sabretmek ve Rabbine şükretmektir.

İŞTE YENİ KUPALAR

1200

2000

TFF’NİN KUPALARDA KULLANDIĞI SELÇUKLU YILDIZI, AKP GENEL MERKEZİ’NİN DIŞ CEPHESİNDE DE YER ALIYOR…

Yayınlanma Tarihi:13:37,