SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor Kulübü’nün, 7 Mayıs’ta yapılması planlanan olağan kongresinde başkanlık yarışı, Recep Bölükbaşı, Mesut Mestan, Timur Noyan, Murat Yanıklar ve Cüneyt Özkan arasında geçecek.

Kadir Şankaya başkanlığındaki Divan Başkanlık Kurulu, başvuru süresinin son gününde, Özlüce Tesisleri’nde adayların dilekçelerini teslim aldı.

Adaylık başvurusunu ilk yapan, avukatı Yıldırım Hacıoğlu aracılığıyla iş adamı Mesut Mestan oldu.

Şankaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mestan’ın başvurusunu avukatı aracılığıyla gerçekleştirmesine tepki göstererek, ”Ne yazık ki kendisi lütfedip gelmedi. Bunu saygısızlık olarak kabul ediyorum. Kendisi sunsaydı daha makbul olurdu. Bu büyük saygısızlıktır, başka bir şey değildir” diye konuştu.

Hacıoğlu da Mestan’ın şehir dışında bulunmasından dolayı müracaatların bitiş saatine yetişemeyeceğinden belgeleri kendisinin getirdiğini ifade etti.

Sonrasında tesislere, kulübün eski yöneticilerinden iş adamı Timur Noyan geldi.

Başvurusunu yapan Noyan, ”Uzun zamandır başkan olarak hizmet etmeyi düşünüyordum. İşlerimi çocuklarıma devrettikten sonra bu görev için vakit bulduğuma inandım ve göreve talip oldum. Adaylıktan önce de uzun süre çalıştım. Bursaspor’u hak ettiği yere getireceğimize inanıyoruz. Hayırlı olsun” ifadesini kullandı.

Noyan, geçmişte bir dönem aidatını ödemediği gerekçesiyle üyelikten atıldığını hatırlatarak, Bursaspor Kulübünün kendisine bir özür borcu olduğunu bildirdi. Bunun üzerine Şankaya,”80 yaşındayım. Ben üye aidatımı ödemeyi unutmuyorsam, sen de unutmayacaksın” dedi.

Timur Noyan’ın ardından tesislere gelerek dilekçesini veren başkan adaylarından Cüneyt Özkan da kulüpte, geçen yıl mali sıkıntı yaşandığı dönemde de olağanüstü genel kurulda aday olduğunu hatırlatarak, ekibiyle yine aynı ilke ve düşüncelerle bu yola çıktığını belirtti.

Kongrede adaylara ayrılan 10 dakikalık konuşma süresinin yetersiz olduğunu söyleyen Özkan, kuruldan, seçim öncesi Bursaspor TV öncülüğünde tüm adayların katılacağı bir açık oturum yapılmasını istedi. Şankaya da tüm adayları bir araya getirmek için çalışma yürüttüklerini bildirdi.

SON 1 SAATTE 2 BAŞVURU

Murat Yanıklar da müracaat süresinin bitimine bir saat kala belgesini teslim etti.

Seçimde en doğru kararı genel kurul üyelerinin vereceğini anlatan Yanıklar, ”Uzun süre hem içeriden, hem de dışarıdan kulübe hizmet etme gayreti içinde oldum. Ekibimle yola çıkma kararı aldık ve aday olduk. Hayırlı uğurlu olsun” görüşlerini dile getirdi.

Son başvuruyu ise mevcut kulüp başkanı Recep Bölükbaşı yaptı.

Göreve seçilmelerinden bu yana 11 aydır ekibiyle gece gündüz demeden çalıştıklarını belirten Bölükbaşı, şunları kaydetti:

“Zor şartlar altında göreve geldik. 11 ay sonunda Bursaspor şu an ligde 4. sırada, kupada da yarı finalist. İstanbul’da Fenerbahçe’yi eleyeceğimize de inanıyorum. Böyle bir takımla ne kadar gurur duysak azdır. Şimdi de yaptıklarımızın daha fazlasını yapmak için göreve yeniden talip olduk. Devam etmek istiyoruz. İnşallah özlenen Bursaspor’u yaratmak arzusundayız.”

Kongre üyelerinden Sedat Usel’in başvurusu ise tüzüğe göre üyelikte 2 yılını doldurmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi.

Bursaspor Kulübü Olağan Kongresi, 7 Mayıs’ta çoğunluk sağlanması halinde yapılacak. Genel kurul toplantısı, o gün yeterli çoğunluğun sağlanamaması durumunda 16 Mayıs’ta çoğunluk aranmadan gerçekleştirilecek.