SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Erdoğan konuştu korkulan oldu

Fenerbahçe'nin Trabzon'da uğradığı silahlı saldırı sonucu kaptanları toplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği söz bir kez daha tersine işledi.

Güncellenme: 16:11, 29/04/2015
Erdoğan konuştu korkulan oldu

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

Türkiye’de son yıllarda yaşanan sporda şiddet olayları, Fenerbahçe’nin Çaykur Rizespor ile deplasmanda oynadığı maçın dönüşünde takım otobüsüne yapılan silahlı saldırı ile zirve yapmıştı. Ölümle sonuçlanabilecek olan bu saldırının ardından Türkiye ayaklanmış, hemen herkes yapılan saldırıyı kınamıştı.

Saldırı sonrası ligler bir hafta ertelenmiş, Fenerbahçe failler bulunana kadar maçlara çıkmama kararı almıştı. Bunun üzerine olaya el atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sarı-lacivertli takıma olayı gerçekleştirenlerin bulunacağı sözünü vermişti. Bununla da yetinmeyen Erdoğan, takım kaptanlarını toplayarak “Sporda şiddeti bitireceği” sözünü vermişti.

Ancak iktidarda olduğu süre boyunca Türkiye’nin içeride ve dışarıda yaşadığı tüm problemlere çözüm bulacağını söyleyen Erdoğan’ın bu sözü de havada kaldı.

Erdoğan’ın “Sporda şiddeti bitireceğiz” sözünün ardından Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan voleybol maçı öncesi çıkan olaylarda bir taraftar bıçaklandı. Yetmedi Fenerbahçe’nin Ankara Şubesi’ne satırlı ve bıçaklı kişiler saldırdı. Amatör maçlarda her hafta olaylar çıktı. Hakemler dövüldü. Taraftarlar market bastı.

Son olarak Fenerbahçe’nin Bursaspor ile oynadığı Türkiye Kupası maçı öncesi takım otobüsü taşlandığı ile ilgili iddialar geldi. Yani verilen sözden sonra sporda yaşanan şiddet artarak devam etti.

SADECE SPORDA DEĞİL

Hafızalarımızı tazelediğimizde bu durumun sadece sporda olmadığını görüyoruz.

Adalet sistemi, azınlıklar, yönetim şekli, kentsel dönüşüm, askeriye gibi konularda yaşanan sorunlara karşı AKP iktidarı, suçu hep başkalarına atmış, ülkedeki en etkin güç olmasına rağmen çözüm için tek bir adım atmamış.

Dış politikada da “Komşularla sıfır sorun” politikası tersine işlemiş, sadece komşularla değil, neredeyse tüm dünya devletleri ile ciddi sorunlar yaşanmaya başlamış.

Bütün bunlar gösteriyor ki kaostan beslenen iktidarın sorunları çözmek gibi bir niyeti hiç yok. Kurumların içini boşaltıp, işlemez gibi göstererek yürütülen düzenin devamı sağlanmaya çalışılıyor.

Bu arada Fenerbahçe’ye yapılan silahlı saldırıyı gerçekleştirenlerin hala yakalanmadığını da ekleyelim. İktidarın her alanı bozarak daha sonra düzelteceğiz diyerek oy toplama ve düzeni koruma taktiği sporda da işliyor gibi…

Yayınlanma Tarihi:12:08,