SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Artık futbol konuşamaz olduk

29 Nisan 2015

NEREYE gidiyoruz böyle? Sporun dostluk, barış, kardeşlik olduğunu ne zaman unuttuk? Her hafta bir olay, bir kavga, bir saldırı. Futbolu konuşamaz olduk. İnsanın isyan edesi geliyor. Saha içindeki kavgalara, yöneticiler arasındaki tartışmalara, taraftarlar arasındaki arbedelere alışmıştık. Ancak bu yaşananlar artık bardağı taşırdı.

NEDİR bu Fenerbahçe düşmanlığı? Kendine taraftar diyen, insanlıktan nasibini almamış kişiler futbolcuları taşıyan otobüse saldırıyor. Hem de stat yolunda, şehrin göbeğinde. Oraya maç yapmaya gelenler futbolculardan ne istiyorsunuz? O sırada Bursa Emniyeti ne yapıyordu merak ediyorum.

FENERBAHÇE'YE 1 ay içinde 3 büyük saldırı oldu. Önce Rize maçı dönüşü Trabzon'da sıkılan kurşunlarla tüm kafilenin canına kastedildi. Sonrasında kulübün Ankara Şubesi yerle bir edildi. Ve dün Bursa'da yaşananlar… Olağanüstü koruma önlemleriyle deplasman maçlarına giden Fenerbahçe'ye yapılanlar inanılır gibi değil.

SEN, saldırıların faillerini bulmazsan olacağı bu. Bugün Fenerbahçe'ye yarın başka bir takıma. Böyle giderse kısa süre sonra ortalık ‘Vahşi Batı'ya dönecek. Futbolu yönetenlere sesleniyorum; artık yeter! Görülen o ki, 1 hafta maçları ertelemekle hiçbir şey hallolmuyor. Daha radikal kararlar lazım.

ASLINDA yazacak çok şey var ama şimdilik burada kesiyorum. En azından dün sahada mücadele veren futbolcuların alın terlerinin hatırına birkaç kelam da maçla ilgili şeyler anlatmak gerek.

İLK yarı çok yüksek bir tempoda oynandı. Fenerbahçe'nin dünkü futbolunu görünce aklıma tek soru geldi: Ey Fenerbahçeli futbolcular! Cumartesi günü Eskişehir'de nerelerdeydiniz?

HIRSLI, istekli, saldırgan bir Fenerbahçe vardı dün sahada. Egemen ile Alves yan yana oynayınca Fenerbahçe savunması daha az hata yapıyor. Karşısında Volkan ve Şener gibi hücumu seven iki oyuncu olmasına rağmen Kadlec solda hiç aksamadı. Diego orta alanda iyi işler yaptı. Şık çalımlarının yanı sıra verdiği paslarla da arkadaşlarına pozisyon hazırladı. Bence 90 dakika sahada kalması gerekirdi.

EMENİKE, eski günlerinden esintiler sundu. Attığı gol umarım üzerindeki stresi azaltır ve kalan 6 haftada gerçek Emenike sahada olur. Eskişehir maçında yenen golde hatası olan Selçuk'un dün oynamasını yadırgadım.

İKİNCİ yarıda ise tempo düştü. Bunun nedeni Fenerbahçe'nin skoru korumak için fazla geriye çekilmesiydi. İsmail Kartal'ın 4 stoperle oynamasını anlayamadım. Ne olursa olsun Fenerbahçe bu kadar geri çekilmemeli. Bursasporlu futbolcular ilk yarıda fazla agresiftiler. Beraberlik golünün hemen ardından tekrar yenik duruma düşmelerinden moral olarak kötü etkilendiler.

DEPLASMANDA attığı 2 golün avantajı Fenerbahçe'ye final yolunun kapısını açabilir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek