SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig’in 28. haftasında Kardemir Karabükspor’u 2-1 yenen ve averajla liderlik koltuğuna oturan Beşiktaş, bu sezon zirveyi rakiplerine bırakmıyor.

Ligde şu ana dek 13 kez liderlikte kalan siyah-beyazlı takım, kısa sürelerle uzaklaştığı zirveye yeniden oturmasını bildi. Sezonun ilk 4 haftasında ilk sırada yer alma fırsatı bulamayan “Kara Kartallar”, 5. haftadan sonra sık sık liderlik koltuğuna oturdu. Süper Lig’in 4. haftasına kadar 8 puanla 2. sırada yer alan Beşiktaş, 28. haftada 19 galibiyet, 4 beraberlik ve 5 yenilgiyle 61 puan toplayarak gol fazlasıyla Galatasaray ile Fenerbahçe’nin önünde ilk sıraya yerleşti.

4 defa kaptırdı ama geri aldı

Beşiktaş, 5. haftadan sonra yakaladığı liderliği sezon boyunca 4 defa rakiplerine kaptırsa da geri almayı bildi.

Siyah-beyazlı takım, ilk 4 hafta dışında en fazla 3’er kez ilk sıranın gerisinde kaldı. 5. haftada yakaladığı liderliği 8 ve 9. haftalarda rakiplerine veren “Kara Kartallar”, 10. haftada bir kez daha ilk sıraya yerleşti.

İlk yarının son 2 haftasında tekrar geriye düşen ve ikinci yarının ilk haftasını da bu şekilde geçen Beşiktaş, 20. haftada liderliği alsa da sonraki 3 hafta yeniden düşüşe geçti. 24. haftada bir kez daha zirveye oturan ancak tekrar 3 hafta rakiplerinin gerisinde kalan siyah-beyazlı ekip, 28. haftada rakiplerinin önüne geçti.

En fazla liderlik yaşayan takım oldu

Siyah-beyazlı takım, 28. haftası geride kalan ligde taraftarlarına en fazla liderlik keyfi yaşatan takım oldu.

Beşiktaş, 28 haftanın 13’ünde zirveye rakiplerine kaptırmadı ve ilk sırada yer aldı. “Kara Kartallar”, 10 ile 15. haftada olmak üzere üst üste 6 hafta ilk sırada yer almayı başardı.

Galatasaray ve Fenerbahçe’den daha fazla lider kaldı

“Kara Kartallar”, şampiyonluk mücadelesi verdiği Galatasaray ve Fenerbahçe’nin toplamı kadar zirvede kaldı. Galatasaray, şu ana dek 7, Fenerbahçe 6 kez zirvede yer alırken, Beşiktaş, toplam 13 hafta rakiplerinin önünde olmayı başardı. Şampiyonluk mücadelesi veren bu üç takımın dışında sadece Akhisar Belediyespor, bu keyfi yaşadı. Ege temsilcisi, 3 ve 4. haftalarda liderlik koltuğunda oturdu.

Ligin liderleri

Süper Lig’in 28. haftasına kadar liderlik koltuğunda oturan takımlar şöyle:

Hafta Takım

1. Galatasaray 2. Galatasaray 3. Akhisar Belediyespor 4. Akhisar Belediyespor 5. Beşiktaş 6. Beşiktaş 7. Beşiktaş 8. Fenerbahçe 9. Fenerbahçe 10. Beşiktaş 11. Beşiktaş 12. Beşiktaş 13. Beşiktaş 14. Beşiktaş 15. Beşiktaş 16. Fenerbahçe 17. Fenerbahçe 18. Fenerbahçe 19. Beşiktaş 20. Beşiktaş 21. Galatasaray 22. Galatasaray 23. Galatasaray 24. Beşiktaş 25. Galatasaray 26. Galatasaray 27. Fenerbahçe 28. Beşiktaş