SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

A Milli Kadın Basketbol Takımı Yardımcı Antrenörü Aziz Akkaya, 2015 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’ndaki hedeflerinin büyük olduğunu ve altın madalya kazanmayı istediklerini söyledi.

Açıklamalarda bulunan Aziz Akkaya, Romanya ve Macaristan’ın ortaklaşa ev sahipliğinde 11-28 Haziran’da düzenlenecek şampiyona için önlerinde kısa bir hazırlık dönemi bulunduğunu söyleyerek, “19 kişilik aday kadromuz var, ancak birçok oyuncumuz play-off’larda mücadelelerine devam ediyor. Başantrenörümüz Ekrem Memnun da takımının başında. Ligin geç bitecek olması, bizim için dezavantaj. Bu şampiyona, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesi olduğu için çok önemli” diye konuştu.

Avrupa Şampiyonası’ndaki hedeflerinin büyük olduğunu vurgulayan Akkaya, “Daha önce 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda mücadele eden ve 2011 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda final oynayan bir takımız. Son Avrupa üçüncüsüyüz. Bunların üzerine bir şeyler koymaya çalışıyoruz. Şampiyonada final oynamayı ve şampiyon olmayı hedefliyoruz. Hedefimiz her zaman büyük olmalı, bunun için uğraşıyoruz. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını da elde etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Akkaya, milli takımın B Grubu’ndaki rakipleriyle ilgili değerlendirmede de bulunarak, “Belarus iyi bir takım. Her ne kadar son dönemde milli takım seviyesinde çok fazla başarıları olmasa da Polonya, bir ekol. İtalya da Avrupa’da sistemi olan bir ülke” ifadelerini kullandı.

“Milli takımda yavaş yavaş bir değişim gerekiyor”

Aday kadroda bu yıl daha fazla genç oyuncuya yer verdiklerini kaydeden Akkaya, “Milli takımda yavaş yavaş bir değişim gerekiyor. Bundan önceki oyuncular, gerçekten çok fazla yoruldular. Tecrübeliler ile gençleri kaynaştırmaya çalışıyoruz. Çok az bir zamanımız var, ama en iyisini yapmaya çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Aziz Akkaya, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde mücadele eden takımların özellikle son dönemde Avrupa kupalarında önemli başarılar elde ettiğini de dile getirerek, şöyle konuştu: “Kadın basketbolumuz, Avrupa’nın bir veya ikinci sırasında diyebiliriz. Kulüplerdeki bu başarı, milli takımda da devam etti. Önemli olan sürekliliği sağlayabilmek. Bütün amacımız bu ama maalesef kadın basketbolu seyirci bazında çok fazla ilgi görmüyor. Maçlara daha fazla seyirci gelebilir.”

Şaziye İvegin Üner: “Hedefimiz altın madalya”

Milli basketbolcu Şaziye İvegin Üner, Avrupa Şampiyonası’nda hedeflerinin altın madalya olduğunu kaydetti. Bu organizasyonda daha önce gümüş ve bronz madalya kazandıklarını hatırlatan deneyimli basketbolcu, “Yeni bir heyecan, yeni bir hedef. Kadroda genç arkadaşlarımız da var. Hedefimiz belli, bir tek altın madalya kaldı. İnşallah bu sefer altın madalya kazanırız” dedi.

Şaziye İvegin Üner, milli takımın şampiyonadaki rakipleriyle ilgili olarak da, “Polonya’yla çok fazla karşı karşıya gelmedik. Belarus’la her Avrupa Şampiyonası’nda oynuyoruz. Artık birbirimizi gayet iyi tanıyoruz. Yunanistan da genç ve iyi bir ekip. Tabii biz de tecrübeliyiz” ifadelerini kullandı.